Kolejne próby oszustwa metodą „na policjanta” Kobiety straciły prawie 50 tys. zł

  • 12.06.2019, 10:25
  • (fox)
Kolejne próby oszustwa metodą „na policjanta” Kobiety straciły prawie 50 tys. zł
POWIAT. Choć policjanci niemal każdego dnia przypominają jak nie paść ofiarą oszustwa to kwidzyńscy funkcjonariusze odnotowali kilkanaście prób oszustwa metodą „na policjanta” oraz usiłowania kradzieży tożsamości. Niestety w dwóch przypadkach seniorki z Kwidzyna uwierzyły oszustom. Po raz kolejny zatem ostrzegamy mieszkańców przed oszustami.

We wtorek, 4 czerwca, policjanci otrzymali kilkanaście zgłoszeń dotyczących próby wyłudzenia pieniędzy i danych osobowych. Niestety w dwóch przypadkach oszustom udało się osiągnąć cel. Dwie pokrzywdzone straciły w ten sposób prawie 50 tys. zł.

-Ze zgłoszeń wynikało, że mężczyzna, podający się za „policjanta” dzwoniąc na numer stacjonarny, informował pokrzywdzone o problemie z ich kontem bankowym i o tym, że
przestępcy posiadają ich dowody osobiste, które zamierzają użyć do wypłacenia pieniędzy z konta. Oszust wypytywał także o dane osobowe w celu „weryfikacji”, a następnie prosił o podanie numeru komórkowego i będąc w stałym kontakcie instruował, co należy zrobić. Oszust polecił, udać się do najbliższej placówki bankowej i wypłacić wszystkie środki, a następnie przekazać je znajdującemu się w pobliżu „policjantowi” – wyjaśnia sierż. sztab. Anna Filar, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kwidzynie.
Policja przestrzega przed fałszywymi dziećmi, wnukami czy policjantami. Sposób działania sprawców i metody wywodzące się z „oszustwa na wnuczka” cały czas są modyfikowane. Zmieniane lub przeinaczane są historie, rzekome zdarzenia i osoby uwiarygadniające: raz jest to policjant, innym razem prokurator czy sędzia.

-Pod żadnym pozorem nie należy przelewać i przekazywać swoich pieniędzy obcym ludziom. Zapewniamy, że policja, jak i inne instytucje państwowe nie mogą dysponować naszymi pieniędzmi, ani prosić o przekazanie wrażliwych danych przez telefon – dodaje sierż. sztab. A. Filar.

Policja podkreśla, że wszelkie tego typu telefony są próbą wyłudzenia danych osobowych i pieniędzy. Osoby, które spotkają się z takimi incydentami, powinny zatem natychmiast skontaktować się z numerem alarmowym 112.

(fox)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
realista
realista 25.06.2019, 16:17
Czy naprawdę trzeba być aż tak głupim, aby dać się nabrać na takie prymitywne oszustwa?

Pozostałe