Świetlice wiejskie to miejsca gdzie nie tylko spotykają się mieszkańcy, ale są również wynajmowane na działalność komercyjną. O ile można zrozumieć wynajęcie świetlicy np. na imprezę urodzinową, o tyle trudno się zgodzić z tym, że działalność klubu radnych jest działalnością komercyjną za którą trzeba płacić. A właśnie taka niespodzianka spotkała członków sadlińskiego klubu radnych „Działajmy Razem – Szansa dla Młodych”. Za każde wynajęcie jakiejkolwiek świetlicy znajdującej się na terenie gminy na spotkania z mieszkańcami będą musieli zapłacić 100 zł. Za ową opłatą stoi bowiem zarządzenie wójt gminy z 25 marca 2016 roku. Członkowie klubu sprzeciwiają się tej decyzji, czemu dali wyraz podczas ostatniej sesji rady gminy.
-Zarządzenie to ogranicza nasze demokratyczne prawo, które jest zawarte w regulaminie gminy z 2011 roku – mówił Wojciech Berent, członek klubu „Działajmy Razem – Szansa dla Młodych”, a także przewodniczący Rady Gminy Sadlinki. -Według przepisów tam zawartych, na prośbę przewodniczącego klubu, wójt zobowiązany jest zapewnić klubom organizacyjne warunki w zakresie niezbędnym do ich funkcjonowania.
Wójt Elżbieta Krajewska poinformowała radnych, że przyczyną wprowadzenia takiego zarządzenia było to, że po zebraniach klubu radnych, wynajmowane przez nich pomieszczenia nie były posprzątane.
-Każdy uczestnik, który wypożycza świetlicę, musi po sobie posprzątać. Zarządzenie jest w tej samej treści jak w gminie Ryjewo. Opłat nie pobieramy, kiedy są organizowane zebrania wiejskie, spotykają się koła gospodyń wiejskich. W zarządzeniu wymienione są podmioty od których nie pobieramy opłat i od kogo te opłaty są pobierane. Spotkania klubu radnych można potraktować jako prywatne, więc podlegają opłacie – stwierdziła wójt Elżbieta Krajewska.
Więcej w papierowym wydaniu „Kuriera Kwidzyńskiego”
Reklama
Radni muszą płacić za wynajęcie świetlicy
Klub radnych „Działajmy Razem – Szansa dla Młodych” sprzeciwia się zarządzeniu wójt gminy Sadlinki. Chodzi o pobieranie opłat za wynajmowanie świetlic wiejskich na zebrania klubu radnych i spotkania z mieszkańcami. Radni za wynajęcie muszą bowiem zapłacić 100 zł, bo po ostatnim spotkaniu z mieszkańcami...nie posprzątali sali.
- 12.05.2016 13:06 (aktualizacja 01.04.2023 10:28)

Reklama
Napisz komentarz
Komentarze