Droga prowadzi z Kwidzyna do Prabut (ok. 20 km), jest bardzo uczęszczana, wielu prabucian dojeżdża do pracy Kwidzyn. Niebezpieczne miejsce e okolicy Licza to zakręt na skarpie i na wzniesieniu.
- Gmina i policja już od dawna wnioskują, aby ustawić tam barierki. Na przeszkodzie stały drzewa, które jednak Zarząd Dróg Wojewódzkich oznaczył do wycięcia i miały zostać wycięte. Okazuje się jednak, że cały proces został wstrzymany, gdyż na drzewach znajdują się jakieś porosty. To uschnięte i poobijane z każdej strony drzewa. Nie ma ani jednego, w które nie uderzyłby samochód. Należy ponownie wnioskować o ich usunięcie. Zarządca drogi jest przychylny rozwiązaniu tego problemu, ale na razie nie może nic zrobić. Drzewa muszą zostać usunięte, gdyż inaczej nie będzie można zainstalować tam barier – mówi Jerzy Tumiłowicz, wiceprzewodniczący rady gminy Kwidzyn.
Drzewa przy drodze w Liczu nie są jedynymi w powiecie kwidzyńskim, które zdaniem mieszkańców należałoby wyciąć. Na odcinku drogi krajowej z Kwidzyna do Gardei obrońcy środowiska nie chcą dopuścić, aby poprzez wycięcie drzew wykonane zostały pobocza. Problem polega na tym, że drzewa zamieszkuje pachnica dębowa. Owad jest gatunkiem chronionym. Pachnica uwielbia spróchniałe dziuple drzew. Ich zmurszała zawartość to doskonałe pożywienie dla larw. Owadowi grozi jednak wyginięcie, gdyż coraz mniej jest starych drzew ze spróchniałymi dziuplami. Ekolodzy skutecznie, jak na razie, nie pozwalają na ich wycięcie. Nie przekonują ich argumenty dotyczące poprawy bezpieczeństwa. Twierdzą, że kierowcy powinni jeździć ostrożniej, wiedząc, że droga jest niebezpieczna. Problem w tym, że ofiarami wypadków nie zawsze są osoby, które jechały zbyt brawurowo, ale również takie, które miały nieszczęście spotkać na swojej drodze kierowców bez wyobraźni. Na razie bezpieczeństwo owadów okazuje się być ważniejsze niż użytkowników drogi.
Nie można wyciąć drzew, bo trzeba chronić porosty
KWIDZYN. Należy jak najszybciej ustawić bariery przy drodze wojewódzkiej w Liczu. Znajduje się tam wyjątkowo niebezpieczne miejsce, w którym często dochodzi do wypadków. Na przeszkodzie przyroda – nie można wyciąć drzew.
- 11.01.2011 00:00 (aktualizacja 01.04.2023 07:25)

Reklama
Napisz komentarz
Komentarze