Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 20:37
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

[GALERIA ZDJĘĆ] !! Orszak Trzech Króli tradycyjnie wyruszył z kościoła pw. Św. Anny. Sztumianie z kolędami na ustach pokłonili się Dzieciątku

W całym kraju trwały dziś obchody związane z ostatnim świętem związanym z narodzeniem Chrystusa – Świętem Trzech Króli, zwane także Świętem Objawienia Pańskiego. W Polsce przyjęło się jako święto rodzin, od razu po przywróceniu go jako dnia wolnego od pracy.
[GALERIA ZDJĘĆ] !! Orszak Trzech Króli tradycyjnie wyruszył z kościoła pw. Św. Anny. Sztumianie z kolędami na ustach pokłonili się Dzieciątku
Autor: W. Mocny

W tym dniu tradycyjnie przez miasta i miasteczka ruszały barwne Orszaki Trzech Króli z pobrzebieranymi aktorami w rolach Kacpra, Melchiora i Baltazara – mędrców ze wschodu. Niekiedy mogliśmy także zauważyć wiernych przebranych za Świętą Rodzinę. W Sztumie orszak raz ruszał z kościoła św. Anny do kościoła im. św. Andrzeja Bobola, a kolejnego roku odwrotnie.

Niestety w tym roku ograniczenia pandemiczne spowodowały mniej uroczyste obchodzenie tego święta. Niemniej orszak w sztumskiej parafii św. Anny miał miejsce.

Po mszy świętej, w czasie której wybrzmiały m.in. kolędy i ewangelia św. Mateusza opowiadająca o dotarciu Mędrców do Dzieciątka po tym jak na miejsce doprowadziła ich gwiazda betlejemska, wierni ruszyli z kolędami na ustach, do żłobka usytuowanego pod kościołem poewangelickim.

Po dotarciu na miejsce uczestniczy przemarszu pokłonili się małemu Jezusowi oraz zaśpiewali kolędy. Następnie ksiądz proboszcz zaprosił wszystkich na koncert scholi i chórów parafialnych do Centrum Kultury Chrześcijańskiej (w tymże kościele poewangelickim).

 

Innym ważnym dla chrześcijan symbolem dzisiejszego święta jest poświęcenie wody i kredy, którą wierni zabierają do domów. Po powrocie kredą wypisywane są litery C + M + B (niekiedy oddaje się także dany rok) oznaczające wedle tradycji skróty od imion Mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar. W odniesieniu do napisów na drzwiach mieszkań lub domów oznaczają także skrót od błogosławieństwa: łac. „Christus Mansionem Benedicat” („Chryste Błogosław temu domowi”),

Z kolei „krzyżyki” symbolizują nakreślanie przez księdza znaku krzyża.

(tomm)

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z TEGOROCZNEGO

SZTUMSKIEGO ORSZAKU TRZECH KRÓLI !!

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
POGODA
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 26°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama