piątek, 7 października 2022 04:01
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pożary budynków wielorodzinnych oraz ogień w zakładzie stolarskim. Samochód strażacki uległ awarii i zablokował drogę krajową! KRONIKA STRAŻACKA 28.02-13.03.2022

W dniach 28 lutego do 13 marca do najpoważniejszych interwencji strażackich w powiecie sztumskim doszło w gminie Stary Targ, gdzie wybuchł pożar w warsztatach stolarskich oraz gminie Mikołajki Pom. Gdzie dwa razy doszło do pożaru, który zmusił mieszkańców do ewakuacji. W Parparach doszło do spalenia się składowiska z roślinnością i sporego obszaru traw. Mimo, że za pasem wiosna warto pamiętać o prawidłowym użytkowaniu przewodów kominowych oraz o nie wypalaniu traw, które prowadzi do zubożenia gleby, zagrożenia pożarowego, a przede wszystkim do niepotrzebnego angażowania sił strażaków, który w tym czasie mogą być potrzebni przy poważniejszym zdarzeniu....
Pożary budynków wielorodzinnych oraz ogień w zakładzie stolarskim. Samochód strażacki uległ awarii i zablokował drogę krajową!  KRONIKA STRAŻACKA 28.02-13.03.2022
Autor: Collage redakcja

Awaria pojazdu pożarniczego w drodze do... mechanika

SZTUM. 28 lutego o godz. 11.10 strażacy Sztum, ul. Wolności, samochód pożarniczy STAR uległ awarii podczas drogi do zakładu mechanicznego. Powodem było zablokowanie skrzyni biegów. Zdarzenie spowodowało zablokowanie drogi DK nr 55.

Strażacy na miejscu najpierw prawidłowo ustawili pojazd pożarniczy, a następnie wprowadzili ruch wahadłowy. Na miejsce przyjechał także patrol policji. Miejsce zabezpieczali ratownicy z JRG Tczew oraz kierownik sekcji ds kwatermistrzowsko - technicznych z KP PSP Sztum. Uszkodzony samochód z JRG Sztum został odholowany do zakładu mechanicznego w miejscowości Dzierzgoń.

 

Pożar sadz i ewakuacja

GM. MIKOŁAJKI POM. 3 marca o godz. 9.39 w Krasnej Łące doszło do zapalenia się sadz w przewodzie kominowym w budynku jednorodzinnym. Na szczęście mieszkańcy w porę zdążyli się ewakuować. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia po przez prawidłowe ustawienie samochodu z włączoną sygnalizacją świetlną, a następnie wygasili piec.

Na miejscu interweniowała JRG w Sztumie. Konieczne było ugaszenie i schłodzenie komina gaśnicą. Dokonano też przeczyszczenia komina. Przewód kominowy był zapchany bez możliwości przebicia wyciorem na wysokości ok 3 m. Ratownicy przy użyciu sprzętu burzącego rozbili komin i doprowadzili do drożności przewodu dymowego, po czym wybrali palące się sadza i zarzewia ognia. Standardowo sprawdzono pomieszczenia na zawartość CO przy pomocy miernika wielogazowego - 00ppm.

 

Wybuch ognia w zakładzie stolarskim!

GM. STARY TARG. 4 marca ok. godz. 9-tej w Nowym Targu doszło do wybuchu ognia w warsztatach zakładu obróbki drewna.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono pożar pomieszczenia warsztatowego w zakładzie zajmującym się obróbką drewna. Właściciel poinformował o ugaszeniu pożaru przez pracowników zakładu i odłączeniu energii elektrycznej w budynku. Palił się budynek konstrukcji szkieletowej z prefabrykatów żelbetowych z dachem pokrytym blachą trapezową.

Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przez odpowiednie ustawienie pojazdów pożarniczych z włączoną sygnalizacją świetlną. Podczas dokonywania kontroli ratownicy weszli do budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych. Skontrolowano czy nie ma zagrożenia. Strażacy udzielili pomocy poszkodowanym m.in. poprzez zastosowanie tlenoterapii i wsparcia psychologicznego. Pomieszczenia sprawdzono detektorem wielogazowym.

Na miejscu działania podejmowały JRG Sztum, OSP Bukowo.

Strażacy przeprowadzili prace rozbiórkowe w pomieszczeniu warsztatowym z wykorzystaniem podręcznego sprzętu burzącego oraz drabin przenośnych w celu wyeliminowania potencjalnych ognisk pożaru. Skontrolowano temperatury elementów w pomieszczeniu kamerą termowizyjną, stwierdzając brak ukrytych zarzewi ognia. Dojazd ZRM na miejsce zdarzenia.

Poszkodowanych przekazano pod opiekę ZRM. Decyzją lekarza dwie osoby zostały skierowane do szpitala w Sztumie. Pozostałe 5 osób po przebadaniu nie wymagały dalszej hospitalizacji.

 

Pożar w bliźniaku

GM. MIKOŁAJKI POM.5 marca ok. godz. 15 strażacy przeprowadzili interwencję do pożaru sadz w kominie w m. Dworek, gdzie powstało zagrożenie dla budynku wielorodzinnego typu bliźniak

W chwili przybycia pomocy mieszkańcy (4 osoby) znajdowali się na zewnątrz. Komin w budynku był wielokanałowy, wspólny dla dwóch mieszkań.

Ze względu na to, że budynek posiada dach płaski z wyłazem zawrócono zastęp SHD-21. Ratownicy weszli na dach i przystąpili do czyszczenia komina zestawem kominiarskim, opadłe sadze zostały usunięto przez wyczystkę przy piecu na parterze. Na miejscu interweniowała OSP Mikołajki Pom.

 

Strażacy pomogli uchodźcom z Ukrainy

GM. SZTUM. 12 marca o godz. 10-tej w Barlewiczkach strażacy realizowali pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Udzielono pomocy Powiatowemu CZK w transporcie z JRG Sztum łóżek polowych,krzeseł i stolików na halę sportową szkoły w Barlewiczkach z przeznaczeniem dla przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Ratownicy przetransportowali i pomogli w rozstawieniu 43 łóżek polowych, 12 stolików oraz 40 krzesełek polowych.

 

Uratowali kota, który utkwił na drzewie

GM. DZIERZGOŃ. 13 marca w o godz. 13.44 w Tywęzach strażacy podjęli interwencję do kota, który bał się zejść z drzewa. Kot wszedł na drzewo na wysokość ok 12 m. Strażacy szybko uporali się z problemem i uratowali czworonoga.

 

Pożar składowiska roślinności

GM. SZTUM. 13 marca przed godz. 15-tą doszło do poważnego pożaru składowiska roślinności w Parparach. Wokół składowiska żywioł doprowadził do rozległego obszaru wypalonej trawy. W odległości ok 50m od miejsca pożaru znajduje się las. Właściciel jeszcze przed przybyciem zastępów straży próbował ugasić pożar.

Składowisko gaszono dwoma prądami gaśniczymi z samochodów na palące się składowisko.

Jeden z mieszkańców użyczył do akcji ciągnik rolniczy wyposażony w ładowarkę, by rozgarnąć składowisko i dogasić ukryte ogniska pożaru. Strażacy nakazali przez dobę nie dopuszczać do terenu pogorzeliska osób postronnych.

 

Opr. (tomm)/KP PSP Sztum


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama