Wtorek, 17 maja 2022 06:37
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pisanki – barwny symbol Wielkanocy. Warsztaty w GOK Kwidzyn

Aromat wosku pszczelego, ciepły płomień świec, moc kolorów i wzorów zapanowały w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie. W piątek, 8 kwietnia odbyły się warsztaty wielkanocne. GOK Kwidzyn zaprosił mieszkańców Gminy Kwidzyn do podtrzymania tradycji wielkanocnych – wykonania barwnych pisanek.
  • Źródło: Wioleta Gintowt / GOK Kwidzyn
Pisanki – barwny symbol Wielkanocy. Warsztaty w GOK Kwidzyn

W klimat wiosennych świąt i symboliki Wielkiej Nocy wprowadził nas Norbert Cesarz Dyrektor GOK w Kwidzynie. Jaja dawane w podarunku stanowiły dowód życzliwości i sympatii, dzielone i uroczyście spożywane podczas śniadania wielkanocnego miały zapewnić zdrowie i pomyślność, a skorupki pisanek rzucane na podwórze i do sadu, zapewniały nośność kur i świetne zbiory owoców. W tradycji chrześcijańskiej jajko stało się symbolem świąt wielkanocnych, przejścia od śmierci do życia i przede wszystkim Chrystusa Zmartwychwstałego. 

W Polsce pisankami nazywa się przede wszystkim jaja dekorowane techniką batikową, czyli „pisaną”, najstarszą ze wszystkich. Polega ona  na „pisaniu” wzoru roztopionym woskiem na skorupce jaja. Wzory rysuje się patykiem lub ołówkiem zakończonym szpileczką, którą wykonuje się wzory tzw. łezkowe. Następnie jajko zanurza się w barwniku. Wioleta Gintowt – instruktor GOK Kwidzyn, wytłumaczyła uczestnikom etapy i tajniki tworzenia pisanki metodą batiku, po czym każdy miał szansę sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, przygotowując własną pisankę.

Chętnych do nauki tradycyjnej sztuki zdobienia jaj nie brakowało. Pracownia pękała w szwach. Wszyscy uczestnicy warsztatów z wielką starannością i zaangażowaniem ozdabiali najpierw kurze, później gęsie jaja, które zostały przekazane przez Pana Ryszarda Świąder z Zakładu Wylęgu Drobiu ze Sztumu.

Bardzo nas cieszy, że w warsztatach brały udział całe rodziny! Dla najmłodszych dzieci został przygotowany stół z drewnianymi jajami, które ozdabiali techniką decoupage. Natomiast starsze dzieci i dorośli tworzyli wzory woskiem pszczelim poznając metodę batiku. Rodzinne dekorowanie jaj to idealnie spędzony czas przed Wielkanocą! Możemy go poświęcić najbliższym, podtrzymać tradycje oraz własnoręcznie wykonać wyjątkowe i niepowtarzalne pisanki.

Fotorelacja z warsztatów dostępna na stronie organizatora: www.gokkwidzyn.pl.

 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama