Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 21:56
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Integracja, wspólne działanie z ekologią i projektem Eko Przystań

Nie jest tajemnicą, że wielu mieszkańców powiatu sztumskiego pracuje poza powiatem sztumskim, a nawet Powiślem. Wielu w Trójmieście, a tam zwykle całodniowa praca fizyczna lub umysłowa przed komputerem w dusznym biurowcu... Na szczęście od jakiegoś czasu, dzięki inicjatywie społeczników ze Stowarzyszenia „Przystań Balewo” w gminie Mikołajki Pomorskie udaje się skutecznie zaangażować społeczność Balewa i okolic do wspólnych działań i co równie ważne – zabawy i integracji. Takie przedsięwzięcia budują lokalną wspólnotę, bo cóż lepiej łączy jak nie dążenie do osiągnięcia wspólnego celu? Tym celem jest ekologia i współpraca.
Integracja, wspólne działanie z ekologią i projektem Eko Przystań
Autor: Stowarzyszenie Przystań Balewo

Zbierają korki, ukwiecają sołectwo, organizują strefę kibica, by wspólnie dopingować „naszych”. Prowadzą liczne zbiórki charytatywne – tym wszystkim zajmują się społecznicy ze wspomnianej organizacji pozarządowej.


6 tys. dla społęczników

Jednym z bardziej aktywnych członków jest Jakub Żak, któremu udało się wspólnie z inną działaczką – Sylwią Celmer pozyskać grant na projekt „Eko Przystań” z Funduszu Akumulator Społeczny w wysokości 6 tys. zł.

- To nasz pierwszy wspólny formalny projekt – ocenia Jakub Żak. - Dotychczas działaliśmy w ramach własnych skromnych inicjatyw. Tym razem naszym celem jest edukacja ekologiczna połączona z zabawą i włączenie się w rozwój naszej wsi. Stowarzyszenie „Przystań Balewo” jest partnerem dla sołtysa, który dzięki temu może zaangażować społeczność wiejską. Jesteśmy formalną grupą społeczników, która poświęca swój prywatny czas i energię, aby zorganizować dla „coś z niczego” da mieszkańców.


Podczas imprezy sołtys Balewa był wyraźnie zadowolony, że tyle osób zaangażowało się społecznie.

- Gdy starałem się o funkcję sołtysa nie zdawałem sobie sprawy ile ciekawych inicjatyw można zorganizować i jak duże są możliwości. Cieszę się, że wszystko co widzimy ma miejsce w naszym sołectwie – przyznaje sołtys Jarosław Żak.


Edukacja, która łączy

„Eko Przystań” ma edukować i integrować różne pokolenia balewian. Dzięki inicjatywie uczestnicy projektu mieli możliwość uczestniczenia w zorganizowanym przy współpracy z Nadleśnictwem Kwidzyn spacerze z leśnikiem. Była okazja do zapoznania się z gatunkami roślin, zwierząt i życiem lasu, a także z pracą leśniczego i zasadami zachowania się na obszarach zadrzewionych.

- Leśnymi przewodnikami byli nadleśniczy Nadleśnictwa Kwidzyn - Zbigniew Lubiński, leśniczy Piotr Mrozowski i Daria z Nadleśnictwa Kwidzyn - uzupełnia Sylwia Celmer. - Po wyprawie odbyły się warsztaty zielarskie i zebrane dary natury posłużyły do stworzenia zielnika. W trakcie spotkania odbywała się zbiórka makulatury, baterii i „domisiowych korków”, które przesypane zostały do serca w Cieszymowie, aby pomóc w kosztownym leczeniu chorego Dominika.


Po leśnych wojażach nieco zmęczeni, ale jednocześnie pełni energii do dalszej ciekawej pracy przystąpiono do nasadzeń drzewek. Mieszkańcy i przyjaciele Balewa przy wsparciu druhów OSP Mikołajki Pomorskie posadzili je tworząc „Eko Aleję-Przystani Balewo”. Drzewka nie tylko leśne, ale też owocowe są wstępem do kolejnych inicjatyw, bo jak mówią organizatorzy: „nie zamierzamy spocząć na laurach”.


Balewskie wspaniałości

Było coś dal duszy, zatem przyszła też pora na coś dla ciała. Zaserwowano znakomitą grochówkę pani Steni i „Sąsiedzkie wypieki” balewianek (które można zobaczyć na załączonych zdjęciach w galerii) oraz pyszny owocowy kompot.

Projekt zamknęły pogadanki na temat bezpieczeństwa, przeprowadzone przez druhów OSP Mikołajki i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Sztumie. Zabawy atrakcje zapewnione przez organizatorów jak np. gry, pokaz ognia, zamykanie w bańkach, dmuchańce itp. dopełniły atrakcji. Po wspólnym ognisku z kiełbaskami, wręczono dyplomy, a potem uczczono wszystko koncertem zespołów „Kludi, Country Power”.


Projekt jednak się nie kończy. Zakupione w jego ramach wyposażenie pozwoli stowarzyszeniu na dalsze inicjatywy.

Organizatorzy dziękują za wsparcie instytucjom i sponsorom, a w szczególności: kierownictwu Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kwidzyn, Nadleśniczemu Zbigniewowi Lubińskiemu, Leśniczemu Piotrowi Morozowskiemu, OSP Mikołajki Pomorskie, firmie Kram, Hurtownii u Stacha, Agencji Reklamowej „Aliem”, grupie Country Power, GCKB, Wolontariuszom: Agnieszce Taczała, Bożenie Michalskiej, Ewie, Piotrowi i Kamilowi Antosiakowi, Darii Grzywińskiej, Andrzejowi Szrajterowi, Krystianowi Antosiakowi, Jurkowi Bralewskiemu, Marcinowi Dudkiewiczowi, Michałowi Szrajterowi, Sebastianowi Taczała, Piotrowi Kruminowi, Włodzimierzowi Kruszko.


Opr. (tomm)


 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama