piątek, 7 października 2022 05:33
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kobiety kliknęły w nadesłane linki i straciły prawie 7 tys. złotych

Rozwijająca się sprzedaż w internecie wielu rzeczy zachęca wiele osób do korzystania z takiej wygodnej formy zakupów. Niestety, tak jak w rzeczywistym wymiarze, tak i w wirtualnym świecie działają oszuści, którzy tylko czekają na okazję, aby okraść inne osoby. O tym też przekonały się dwie mieszkanki powiatu kwidzyńskiego, które straciły prawie 7 tysięcy złotych. Kwidzyńscy policjanci pracują obecnie nad ustaleniem i ukaraniem sprawców tych oszustw.
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Kobiety kliknęły w nadesłane linki i straciły prawie 7 tys. złotych

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie cyklicznie są informowani o oszustwach w sieci. Ofiarą takich oszustw może być każdy, bez względu na wiek. Dlatego robiąc zakupy lub sprzedając jakiś produkt przez Internet, należy zachować szczególną ostrożność. Tylko podczas minionego weekendu policjanci przyjęli dwa zgłoszenia o oszustwach na OLX.

W poniedziałek policjanci otrzymali zgłoszenie od 46-letniej mieszkanki gminy Prabuty, że nieznany sprawca, wykorzystując ogłoszenie na portalu OLX, pod pretekstem kupna wystawionych przez nią książek przesłał sprzedającej link. Oszust poinformował sprzedającą, że ma kliknąć link z formularzem, a następnie ma wpisać dane do logowania w swoim banku. W ten sposób 46-latka straciła prawie 1500 złotych.
Tego samego dnia zgłosiła się do jednostki kolejna osoba. 47-letnia kwidzynianka, poinformowała policjantów, że nieznany sprawca, wykorzystując ogłoszenie na portalu OLX dotyczące sprzedaży kominka, przesłał sprzedającej link. Finał był taki sam jak w poprzednim przypadku. Kobieta wpisała swoje dane, hasła do logowania oraz dane z karty w przesłany w linku formularz, po czym z jej konta zniknęło 5000 złotych.
Apelujemy o ostrożność. W aplikacji sprzedażowej Vinted jest dla użytkowników ostrzeżenie o treści: „Stosując phishing, oszuści mogą poprosić Cię o Twój adres e-mail lub numer telefonu w prywatnej wiadomości na Vinted. Po ich uzyskaniu zwykle wysyłają fałszywe maile (lub czasem prywatne wiadomości, SMS-y albo kontaktują się telefonicznie) i próbują wyłudzić Twoje dane płatnicze, podszywając się pod Vinted. Tego samego typu apele możemy znaleźć na stronie OLX, PGE, InPost i wielu innych.
Pamiętajmy, żeby zawsze zapoznać się z regulaminem korzystania z każdej aplikacji. Są tam zapisane zasady kupna i sprzedaży. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania ostrożności. Bądźmy czujni. Nie otwierajmy otrzymanych linków od obcych osób. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania.
Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama