Przed nami lotnicza majówka

  • 10.05.2019, 08:10
  • (RB)
Przed nami lotnicza majówka Po starcie piloci wykonują nawroty i przelatują nad lotniskiem w Starym Kamieniu. Fot. Ryszard Bartosiak/archiwum
PRABUTY. Już w najbliższą sobotę, 11 maja, sympatycy lotnictwa będą mogli podziwiać akrobacje lotnicze. W pobliskiej Iławie (woj. warmińsko-mazurskie) odbędzie się bowiem cykliczna „Lotnicza Majówka”. Pokazy odbędą się nad malowniczym jeziorem Jeziorak, największym zbiornikiem wodnym na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Samoloty biorące udział w pokazach będą natomiast już od piątku (10 maja) stacjonować na lotnisku polowym w Starym Kamieniu (gm. Prabuty).

W trzeciej edycji lotniczej majówki wezmą udział najznakomitsi piloci z Polski i zagranicy, w tym mistrz świata w akrobacji lotniczej, pilot z Litwy. Na niebie pojawią się samoloty zabytkowe i współczesne. Swój udział w iławskiej lotniczej majówce będzie miało także prabuckie miasto i gmina. Dzięki współpracy z Prabuckim Stowarzyszeniem Lotniczym „Aviator” samoloty biorące udział w pokazach nad Iławą będą stacjonowały na lotnisku w Starym Kamieniu. Tam z bliskiej odległości można będzie podziwiać podniebne maszyny. W rozmowie z “Kurierem Kwidzyńskim” potwierdza to Marek Marciniak, prezes „Aviatora”.

Podniebne maszyny na wyciągnięcie ręki

-Po raz trzeci współuczestniczymy w organizacji lotniczej majówki. Ta, która odbędzie się w najbliższy weekend, będzie jednak wyjątkowa. Po raz pierwszy na naszym lotnisku będą stacjonowały wojskowe śmigłowce, w tym najsłynniejszy śmigłowiec bojowy Mi-24. Będą na przysłowiowe wyciągnięcie ręki. Jeśli ktoś nie chce jechać do Iławy zapraszamy więc do Starego Kamienia. Pierwsze samoloty pojawią się już w piątek w godzinach południowych. Do godziny 18 będą się zlatywały pozostałe lekkie samoloty, które następnego dnia będą od nas startować i lecieć w kierunku jeziora Jeziorak. Kolejną atrakcją będzie stacjonowanie wodnosamolotu, który wyląduje na graniczącym z naszym lotniskiem jeziorem Grażymowskim – opowiada Marek Marciniak.

Jak podkreśla nasz rozmówca, najwięcej na lotnisku w Starym Kamieniu będzie się działo w sobotę. To wtedy z lotniska będą startowały samoloty, udające się na pokazy lotnicze. Po wykonaniu swoich zadań nad Iławą ponownie powrócą na lotnisko polowe.

Piloci zawsze robią ukłon w stosunku do publiczności

-Uważam, że ciekawszych wrażeń związanych z lotnictwem będzie można doznać właśnie u nas w Starym Kamieniu. Zapraszamy więc wszystkich miłośników lotnictwa, w tym również całe rodziny, nie tylko w piątek (10 maja), ale przede wszystkim w sobotę. Wrażeń związanych ze startami i lądowaniami będzie mnóstwo. Wiem z doświadczeń z dwóch poprzednich lat, że piloci lecący na pokazy lotnicze do Iławy zawsze robią ukłon w stosunku do publiczności, która przyjechała do Starego Kamienia. Po starcie nigdy nie odlatują tylko wykonują nawroty i przelatują nad naszym lotniskiem. Nie tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci są to wrażenia, które pamięta się przez całe życie. Tych wrażeń w Starym Kamieniu w tym roku na pewno nie zabraknie. Jeśli ktoś nie będzie mógł do nas przyjechać w piątek i sobotę będzie miał okazję zobaczyć samoloty jeszcze w niedzielne przedpołudnie zanim odlecą do swoich macierzystych miejsc stacjonowania – dodaje Marek Marciniak.

(RB)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe