Wyszedł zza autobusu i został potrącony przez auto. Na dodatek miał 1,3 promila.

  • 13.05.2019, 14:47
  • KPP Kwidzyn
Wyszedł zza autobusu i został potrącony przez auto. Na dodatek miał 1,3 promila. Fot. KPP Kwidzyn Kobieta jadąca od strony Prabut w kierunku Kwidzyna potrąciła 49 – letniego mężczyznę, który wtargnął na jezdnię zza autobusu.
Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. To bodaj jedno z najbardziej ulubionych wykroczeń pieszych. Forsowanie płotków i ogrodzeń łańcuchowych, przechodzenie przez żywopłoty to równie częste naruszenia przepisów. Niewłaściwe zachowanie się pieszego było przyczyną wypadku drogowego w Liczu.

W związku z niewłaściwym zachowaniem się pieszego na drodze w niedzielę (12.05.br.) około godziny 17.00 dyżurny kwidzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie o potrąceniu mężczyzny w miejscowości Licze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia wstępnie ustalili, że kobieta jadąca od strony Prabut w kierunku Kwidzyna potrąciła 49 – letniego mężczyznę, który wtargnął na jezdnię zza autobusu. Mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala w Kwidzynie. Na miejscu wypadku pracował technik kryminalistyki, który sporządził dokumentację fotograficzną i oględziny.  Badanie alkotestem, które przeprowadzili funkcjonariusze wykazało, że pieszy, który wtargnął na jezdnię w miejscu niedozwolonym był nietrzeźwy wydmuchał 1,3 promila kobieta kierująca samochodem osobowym była trzeźwa.

Przechodzenie przez jezdnię, to niby nic trudnego, ale czynność ta powinna być wykonywana „z głową”. Przejście dla pieszych wskazuje tylko miejsce, w którym dozwolone jest przechodzenie przez ulicę lecz nie zapewnia stu procentowego bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo zapewniamy sobie sami.
Co zatem jest istotne:
Należy upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - obserwacja ruchu pojazdów z obu kierunków. 
- Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych - kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu. 
- Nie wchodzić na jezdnię w sytuacji braku pełnej widoczności - zza pojazdu (szczególnie autobusu lub tramwaju w rejonie przystanków) bądź przeszkody. 
- Nie wbiegać na jezdnię, lecz spokojnie wchodzić. 
- Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby. 
- Przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych. 
- Nie przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.
- Być wyposażonym w element odblaskowy, gdy porusza się poza terenem niezabudowanym po zmierzchu (przepis ten dotyczy nie tylko dzieci ale także osób dorosłych).

 

 

KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe