15 lat w Unii Europejskiej Zjednoczeni w różnorodności

  • 06.06.2019, 08:28
  • (jk)
15 lat w Unii Europejskiej Zjednoczeni w różnorodności Fot. Jacek Kluczkowski Spotkaniu przysłuchiwali się członkowie zarządów Kwidzyna oraz powiatu kwidzyńskiego.
POWIAT. W Kwidzyńskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Górkach (gmina Kwidzyn) rozmawiano na temat 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Omówiono między innymi wartości na których opiera się wspólnota europejska. Przedstawiono korzyści z członkostwa Polski w UE dla powiatu kwidzyńskiego oraz miasta Kwidzyna. Spotkanie pod hasłem „Europa nad Liwą” zorganizowało Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej we współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz Urzędem Miejskim w Kwidzynie.

W spotkaniu udział wzięli między innymi Jerzy Godzik, starosta Kwidzyński, Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyn, Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego, Wieslaw Wosiak, wicestarosta kwidzyński, Piotr Widz, wiceburmistrz miasta oraz Tomasz Pisarek z zarządu powiatu. Uczestniczyła w nim także młodzież szkolna. Na podsumowanie 15 lat członkostwa w UE przybyli także dzisiejsi seniorzy, którzy kilkanaście lat temu podejmowali decyzję o przystąpieniu Polski do wspólnoty europejskiej. Spotkanie poprowadził natomiast Rafał Rolka ze Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej.

Mało się mówi o przepaści jaka istniała 15 lat temu

Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, powiedział, że jego pierwsze spotkanie z Unią Europejską odbyło się w 1999 roku podczas stażu w Brukseli. Według starosty kwidzyńskiego nie tylko pieniądze powinny być argumentem dla przynależności do wspólnoty europejskiej.

-Ważne abyśmy skorzystali nie tylko z owoców finansowych, ale także intelektualnych oraz idei i wartości, które daje Unia Europejska - stwierdził Jerzy Godzik.

Andrzej Krzysztofiak, burmistrz Kwidzyna, uważa, że zbyt mało przypomina się o tym jak wyglądało życie w Polsce przed przystąpieniem do Unii Europejskiej.

-Podczas jednego ze spotkań kandydata do parlamentu europejskiego młodzież nie zdawała sobie sprawy, że były kiedyś jakieś granice i potrzebny był paszport. Mało się o tym mówi i mało się wie o przepaści jaka istniała 15 lat temu, a której nie ma dzisiaj. Musimy zrobić wszystko, aby ponownie nie powstała - powiedział Andrzej Krzysztofiak.

Gdziekolwiek spojrzymy zobaczymy korzyści z przynależności do Unii

Według burmistrza Kwidzyna przyzwyczajamy się do dobrego i nie zdajemy sobie sprawy jakie zmiany zaszły dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej.

-Nie było tego obiektu, w którym jesteśmy, a którego budowę sfinansowano w znacznej części z pieniędzy Unii Europejskiej. Trzy podmioty, które są właścicielami Kwidzyńskiego parku Przemysłowo-Technologicznego, czyli samorządy powiatu, gminy Kwidzyn i miasta Kwidzyna, nie byłyby w stanie z własnych środków finansowych wybudować taki obiekt. W obojętnie którą stronę się zwrócimy, to zobaczymy korzyści z przynależności do Unii Europejskiej. Zróbmy wszystko, żeby te korzyści były trwałe i żebyśmy nie musieli się zastanawiać nad tym czy jesteśmy w tej Unii potrzebni czy mniej mile widziani – podkreślił Andrzej Krzysztofiak.

Piotr Maciej Kaczyński ekspert z Team Europe, członek zespołu ekspertów przy Komisji Europejskiej w Warszawie, powiedział, że funkcjonowanie Unii Europejskiej wynika z wartości europejskich.  (...)

Więcej w bieżącym wydaniu Kuriera Kwidzyńskiego z dnia 5 czerwca 2019 r.

(jk)

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe