O czym warto pamiętać podejmując współprace z biurem rachunkowym?

  • 24.07.2019, 07:40
  • materiał partnera
O czym warto pamiętać podejmując współprace z biurem rachunkowym?
Zlecanie zadań związanych z prowadzeniem księgowości wykonawcom zewnętrznym to dziś rozwiązanie, na jakie decydują się przedsiębiorcy najróżniejszych branż. Zwłaszcza ci najmniejsi, dla których byłby to zbyt duży nakład pracy by mogli sprostać mu samodzielnie i niemogący sobie pozwolić na angażowanie własnego pracownika. Oferta rynkowa jest bardzo szeroka i wiele propozycji znajdziemy bez trudu. Jak zadbać o to, by obyło się bez kłopotów?

Zweryfikuj kompetencje konkretnego fachowca

Księgowość to jedna z tych dziedzin, która wymaga nieustannego poszerzania swoich kompetencji i zyskiwania jak najszerszego doświadczenia. Przepisy zmieniają się bowiem nader często, kolejne wyzwania rodzą się także wraz z nowymi rodzajami usług czy sposobami ich realizacji. Poza skończonymi studiami znaczenie mają zatem także dodatkowe szkolenia, uprawnienia, certyfikaty (pamiętajmy o tym, że wydaje się je na konkretne osoby) – tym bardziej dziś, gdy Licencja Ministra Finansów nie jest już obowiązkowa.

Szerokość oferty to kolejny istotny element świadczący o kompetencjach, jakimi może pochwalić się dana księgowa. Jeśli dopiero rozpoczynamy działalność, niezwykle przydatne okażą się usługi w zakresie pomocy w jej rejestracji, jakie świadczy np. biuro rachunkowe MoJe Moniki Jelonek. Sporządzanie wszelkiego typu dokumentacji – od aktów wewnętrznych poprzez sprawozdania dla urzędów po kadry i płace – także będzie stanowiło istotne wsparcie i pozwoli nam w pełni poświęcić się własnej dziedzinie.

Każdy podmiot świadczący usługi księgowe musi mieć ubezpieczenie – to również warto zweryfikować, ustalając także wysokość jego kwoty. Wielkie znaczenie dla naszego bezpieczeństwa ma także ochrona danych – w tym zakresie powinny być wdrożone odpowiednie procedury.

Wreszcie, istotne są opinie dotychczasowych klientów, jeśli możemy do nich dotrzeć. Niekoniecznie jednak lepszym wykonawcą takich usług zawsze będzie ten, który istnieje na rynku dłużej od innych – nierzadko stosunkowo nowe biura okazują się być założone przez byłych pracowników większych firm z bardzo bogatym doświadczeniem.

Zrób wszystko żeby ułatwić współpracę

Przed podjęciem współpracy z dowolnym biurem księgowym zawsze warto w jasny sposób ustalić jej zakres i warunki. Niezwykle ważnym elementem jest tutaj komunikacja. Obecnie, gdy możliwe jest przesyłanie dokumentów w formie elektronicznej, związane z nią zadania są znacznie ułatwione. Warto ustalić zasady, jakim będzie ona podporządkowana i ściśle ich przestrzegać – terminowość przesyłania wszelkich dokumentów, zapytań i innych informacji to najważniejszy warunek tego, by każdy problem mógł zostać rozwiązany na czas i w najlepszy sposób.

Bezproblemowy i szybki kontakt z księgowym zdolnym szybko zareagować na nasze potrzeby to jego ważny atut. Również i my zawsze bądźmy do niego gotowi, ustalając ściśle przedmiot ewentualnych wątpliwości czy kłopotu i wszelkie niezbędne dane.

materiał partnera

Podziel się:


Pozostałe