Szkoły ze słonecznymi dachami

  • 29.08.2019, 10:38
  • (jk)
Szkoły ze słonecznymi dachami W ramach projektu instalacje fotowoltaiczne umieszczone zostaną na 105 budynkach mieszkalnych i 7 budynkach użyteczności publicznej.
KWIDZYN. Budynki wszystkich szkół będących w gestii samorządu miasta oraz gmach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej będą korzystały z energii słonecznej. Na dachach budynków już we wrześniu powinny pojawić się panele fotowoltaiczne. Dzięki temu miasto przyczyni się do ograniczenia zużycia energii produkowanej w tradycyjny sposób z wykorzystaniem węgla. Oszczędzi także na wydatkach związanych z opłatami za prąd.

Przedsięwzięcie jest realizowane przez miasto w partnerstwie ze stowarzyszeniem „Eko-Inicjatywa”, w ramach projektu „Słoneczne dachy Kwidzyna”, dofinansowanego ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Panele na siedmiu budynkach użyteczności publicznej

-W ramach tego projektu budynki szkół podstawowych nr 2, 4, 5, 6, Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zostaną wyposażone w panele fotowoltaiczne, które przyczynią się do ograniczenia poboru energii elektrycznej, produkowanej w Polsce z węgla – mówi Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna. -Zwiększamy w ten sposób udział energii odnawialnej w naszym mieście. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskamy ogółem ok. 154 kW. To ok. 57-60 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. W niektórych szkołach będzie to 100 procent lub nawet więcej.

Wiceburmistrz Kwidzyna dodaje, że panele na dachu budynku sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Mickiewicza pozwolą uzyskać ponad 180 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 6 będzie to 101 procent.

Energia odnawialna pokryje ponad połowę rocznego zapotrzebowania

-Ze względu na zabytkowy charakter budynku Szkoły Podstawowej nr 4 konserwator zabytków nie wydał zgody na umieszczenia paneli na dachu. Panele będą montowane na budynku sali gimnastycznej. To zabezpieczy 23 procent zapotrzebowania na energię elektryczną, ale już w przypadku budynku Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Kamiennej, panele pozwolą na uzyskanie 97 procent zapotrzebowania na energię elektryczną. Ogółem będzie to 154 procent zapotrzebowania. Mam nadzieję, że już 1 września wszystkie panele znajdą się na dachach kwidzyńskich szkół. Dzięki temu uzyskamy sporą oszczędność, gdyż ponad połowa rocznego zapotrzebowania szkół na energię elektryczną będzie pochodziła z energii odnawialnej - twierdzi Piotr Widz.

Instalacje także na 105 budynkach mieszkalnych

Nadwyżka energii, która będzie wprowadzana do sieci będzie następnie rozliczana, co pozwoli na znacznie zmniejszenie rachunków za prąd. W ramach tego samego projektu na budynkach prywatnych pojawi się 105 instalacji fotowoltaicznych. Do konkursu ogłoszonego przez marszałka województwa zgłoszono 255 wniosków, z tego tylko 24 otrzymały dofinansowanie, w tym projekt samorządu miasta „Słoneczne dachy Kwidzyna”. Umowy zostały podpisane w ubiegłym roku.

-To duży sukces, z którego bardzo się cieszymy – podkreśla Piotr Widz.

Inwestycja dofinansowana kwotą ok. 2,9 mln zł

Całkowita wartość kwidzyńskiego projektu to ponad 3,6 mln zł, w tym kwota dofinansowania wynosi ok. 2,9 mln zł. W ramach projektu wykonane zostaną instalacje fotowoltaiczne na 105 budynkach mieszkalnych należących do osób fizycznych o łącznej mocy 443 kW oraz na 7 budynkach użyteczności publicznej należących do miasta o łącznej mocy 154,7 kW.

(jk)

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe