ASF u wrót powiatu

  • 03.10.2019, 14:26
  • (jk)
ASF u wrót powiatu
Zaledwie kilka kilometrów od granic powiatu kwidzyńskiego stwierdzono przypadek Afrykańskiego Pomoru Świń. Wirus wykryto u martwego dzika w powiecie iławskim. Powiat kwidzyński znalazł się w żółtym obszarze ochronnym. Z powodu rosnącego zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się wirusa w Starostwie Powiatowym obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu, zwołanym przez starostę kwidzyńskiego, wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu, a także przedstawiciele samorządów lokalnych, kół łowieckich i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- W odległości ok. 5 km od granic naszego powiatu znaleziono padłego dzika. Nie jest więc wykluczone, że na terenie naszego powiatu są już zarażone dziki, dlatego znaleźliśmy się w tzw. żółtej strefie zagrożenia. Czerwona strefa oznacza występowanie wirusa. Na razie nasz powiat został objęty strefą ochronną zagrożenia wirusem ASF. Podczas spotkania omówiona została aktualna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń na terenach dotychczas wolnych od tej choroby oraz zasady, które pozwalające na ograniczenia zagrożenia. Uważam, że pojawienie się ASF to kwestia czasu, dlatego bardzo ważne są działania profilaktyczne, które zostały omówione podczas spotkania. Prowadzone są one już od dłuższego czasu – podkreśla Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.

Więcej w bieżącym wydaniu Kuriera Kwidzyńskiego z dnia 2 października 2019

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe