Czujka, która ratuje życie

 • 15.10.2019, 07:41
 • jk
Czujka, która ratuje życie
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna dotycząca zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć. Kolejny już rok w kampanii uczestniczy Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie. Mł. ogn. Anna Jackowska, oficer prasowy KP PSP w Kwidzynie, podkreśla, że w okresie jesienno-zimowym wzrasta zagrożenie związane z powstaniem pożarów. To także okres, w którym notuje się także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla.

- Najczęstszą przyczyną pożarów są wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym okresie notuje się także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, który nazywany jest „cichym zabójcą”, gdyż gaz ten jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. Jego źródłem są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem lub olejem opałowym. Celem głównym prowadzonej kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w naszych domach. Przyczynić się do tego może zamontowanie czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie takich czujek dymu i tlenku węgla w domach. Bardzo ważne jest także, aby właściciele i zarządcy budynków pamiętali o obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzenia instalacji wentylacyjnej – informuje mł. ogn. Anna Jackowska.

Brak konserwacji, w tym czyszczenia, wady konstrukcyjne lub niedostosowanie istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności związanych z wymianą starych okien i drzwi na nowe, to przyczyny, które najczęściej prowadzą do tragedii. Jak podkreślają strażacy czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), co grozi śmiercią.

Strażacy przypominają

Zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

 • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
 • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
 • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
 • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Jak uniknąć zaczadzenia?

 • Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
 • Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
 • Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
 • Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
 • W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
 • Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
jk

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe