Przygotowali blog filmowy

  • 06.11.2019, 13:24
  • (jk)
Przygotowali blog filmowy Zdjęcia: archiwum Marzeny Szarłan
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kwidzynie, działający w Szkolnym Klubie Filmowym „Piątka”, wzięli udział Festiwal Filmoteki Szkolnej w Warszawie. Impreza odbyła się w tym roku po raz dziesiąty.

- Do udziału w festiwalu zaproszono szkoły, które wzorowo angażowały się w działania projektu „Filmoteka Szkolna”. W ramach projektu uczniowie przygotowali blog filmowy, Filmową Grę Miejską, Dyskusyjny Klub Filmowy oraz plan lekcji z filmem. Wszystkie te działania zostały dostrzeżone i nagrodzone uczestnictwem w festiwalu. Naszą szkołę reprezentowały Aleksandra Krauze i Kornelia Więciarz, uczennice klasy 7b oraz Julia Kurpiewska, nasza absolwentka – twierdzi Marzena Szarłan, nauczycielka i koordynator projektu, która wraz z uczniami uczestniczyła w festiwalu.

Dodaje, że były to trzy dni wielkiej przygody z filmem.

- Pierwszego dnia nasza delegacja brała udział w warsztatach integracyjnych. Po ich zakończeniu wzięliśmy udział w pokazie spotów w kinie Iluzjon, przygotowanych przez wszystkie grupy. Był też pokaz filmu „In touch” Pawła Ziemilskiego. Nie zabrakło spotkanie z jego twórcą, które poprowadził Michał Oleszczak. Drugiego dnia nasze uczennice były uczestniczkami warsztatów w Instytucie Audiowizualnym Filmoteki Narodowej – relacjonuje Marzena Szarłan.

Były to warsztaty maszynek optycznych, poprowadzone przez reżyser i scenarzystkę Katarzynę Waletko, scenopisarskie, poprowadzone przez Artura Wyrzykowskiego, reżysera i scenarzystę oraz krytyki audiowizualnej. Te ostatnie poprowadziła Magdalena Felis, dziennikarka kulturalna. Uczestnicy festiwalu wzięli też udział w uroczystej Gali , którą uświetnił pokaz filmu „Sherlock jr” z muzyką na żywo w wykonaniu Julii Marcell.

- Trzeci dzień to udział w warsztatach charakteryzacji. Nasze uczennice miały okazje zdobyć wiele informacji na temat scenopisarstwa, sztuki operatorskiej, krytyki filmowej i przekonać się jak sobie radzą przed kamerą. Spotkania z ekspertami okazały się dla młodych filmowców zastrzykiem pozytywnej energii oraz motywacją do dalszej pracy – podkreśla Marzena Szarłan.

Filmoteka Szkolna to program zainicjowany w 2009 roku przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Obejmuje ok. 14 tysięcy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Obecnie program realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu PISF. Ideą Filmoteki Szkolnej jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania w szkołach. W ramach programu funkcjonuje Baza Filmoteki Szkolnej. Tworzą ją 54 lekcje tematyczne, w których znajdują się materiały dydaktyczne oraz 121 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

Zdjęcia: archiwum Marzeny Szarłan

(jk)

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe