Nowy piec w SOSW w Barcicach już grzeje

  • 08.11.2019, 07:59
  • (jk)
Nowy piec w SOSW w Barcicach już grzeje Fot. archiwum Wymieniony został piec w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Barcicach, w gminie Ryjewo
BARCICE Wymieniony został piec w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Barcicach, w gminie Ryjewo. Dotychczas jako opał stosowano ścinki z wierzby energetycznej. Z powodu braku dostępności do tego rodzaju opału zdecydowano, że do ogrzewania zostanie wykorzystana także biomasa, ale jako pellet.

- Piec już działa. Inwestycja trochę się opóźniła, ale wykonawca zdążył go zamontować przed nadejściem chłodnych dni. Oczywiście kary za opóźnienie, wynikające z umowy, zostaną naliczone. Piec oprócz wykorzystywania ekologicznego paliwa jest bardzo elastyczny gdyż w okresach wczesnej jesieni czy późnej wiosny może pracować na ok. 30 proc. swojej mocy. Poprzedni piec takiej możliwości nie miał. Będziemy musieli w przyszłym roku zamontować na kaloryferach zawory termostatyczne, które umożliwią dostosowanie temperatury do każdego z ogrzewanych pomieszczeń. Zauważyliśmy, że w niektórych pomieszczeniach otwierane są okna, gdyż jest w nich za ciepło. Powinny być one otwierane, żeby przewietrzyć pomieszczenie, a nie z tego powodu, dlatego w przyszłym roku chcemy takie regulatory zamontować – twierdzi Tomasz Pisarek z zarządu powiatu.

Koszt kupna oraz instalacji nowego pieca to ok. 200 tys. zł.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Barcicach, w gminie Ryjewo, to placówka, która oferuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, praktycznie od jego urodzenia, aż do podjęcia nauki w szkole. Zajęcia prowadzone są indywidualnie w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. SOSW prowadzi też edukację przedszkolną dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat. W ramach placówki funkcjonuje szkoła podstawowa, która oferuje naukę dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem.

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe