Zmiana firmy odbierającej odpady i podwyżka opłat za odbiór odpadów komunalnych

  • 14.01.2020, 16:24
  • Źródło: UG Gardeja
Zmiana firmy odbierającej odpady i podwyżka opłat za odbiór odpadów komunalnych
Gardeja. Jak poinformował wójt Gminy Gardeja Kazimierz Kwiatkowski z dniem 1 stycznia 2020r. roku nastąpiła zmiana firmy świadczącej usługę odbioru odpadów od mieszkańców gminy Gardeja. Usługę świadczy nowa firma Przedsiębiorstwo Usług Miejskich „PUM” Sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu.

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych dla nieruchomości zamieszkałych z terenu naszej gminy, będzie nadal funkcjonował w tym samym miejscu tj. w Gardei, przy ul. Młyńskiej (przy oczyszczalni). PSZOK będzie funkcjonował jak do tej pory, tj. dni i godziny otwarcia bez zmian tj. w piątki w godz. 12:00-18:00 i w soboty w godz. 8:00-15:00, natomiast w miesiącach zimowych (listopad-styczeń) w piątki – w godz. 12:00–16:00.
    Z dniem 01 lutego 2020 r. zmiany nastąpią również w stawkach wnoszonych przez mieszkańców za odpady komunalne. Zgodnie z uchwałą Rady Gminy Gardeja  nr XVI/103/2019 z dnia 18 grudnia 2019 r. w sprawie określenia metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi z nieruchomości na terenie gminy Gardeja oraz ustalenie stawki tej opłaty, stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w sposób selektywny wynosić będzie 18,00 zł miesięczne od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, natomiast w przypadku braku segregacji 36,00 zł od osoby. W przypadku stwierdzenia, że odpady zbierane są niezgodnie ze złożoną deklaracją, będzie to skutkowało  utratą uprawnień do ponoszenia niższej opłaty.
    Wzrost stawki opłaty został wymuszony wyższym kosztem wywozu odpadów komunalnych osiągniętym w przetargu, gdyż firmy zajmujące się wywozem odpadów zostały obciążone kolejną podwyżką opłaty środowiskowej oraz wieloma innymi obowiązkami niosące za sobą wydatki, które siłą rzeczy przerzucają na konsumentów. Nastąpił wzrost opłaty do Urzędu Marszałkowskiego z kwoty 170 zł na 270 zł za Mg. Za wzrost stawki opłaty za odpady komunalnej ponoszonej przez mieszkańców odpowiada również znaczny wzrost opłaty za składowanie i przetwarzanie odpadów w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Gilwie Małej, tj. z 240 zł do 408 zł netto za Mg.
    Urząd Gminy Gardeja informuje też, że z uwagi na drastyczne pogorszenie się jakości segregacji odpadów, w najbliższym czasie rozpoczną się kontrole w zakresie przestrzegania przez mieszkańców zasad segregacji odpadów komunalnych oraz kontrole złożonych deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, pod względem faktycznej liczby osób zamieszkującej daną nieruchomość. W przypadku stwierdzenia, że  nieruchomość zamieszkuje wyższa liczba osób niż podana w deklaracji, zostanie wydana decyzja określająca wysokość miesięcznej opłaty za każdą zamieszkałą osobę w kwocie 36,00 zł.
(opr.IL)

 

Źródło: UG Gardeja

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gardeja
Gardeja 15.01.2020, 10:14
Trochę ich pogięło - 5 osobowa rodzinna 90 zł.
Czemu nie ma zasad jak były rok temu powyżej 4 osób stała cena
Myślę że rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym dwuosobowa wytworzy podobną ilość odpadów, co rodzina czteroosobowa
A trzeba płacić 50% więcej
tadeusz
tadeusz 16.01.2020, 10:02
a rodzina 3 osobowa zużywa tyle samo wody co rodzina 5 osobowa? no chyba że nalewacie wodę do wanny i wszyscy się w niej myjecie

Pozostałe