Kolejne kontrole liczników aut. Właściciele odpowiedzą przed sądem za cofnięte liczniki

  • 14.02.2020, 08:50
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Kolejne kontrole liczników aut. Właściciele odpowiedzą przed sądem za cofnięte liczniki
W trakcie minionego weekendu kwidzyńscy policjanci podczas przeprowadzanych kontroli pojazdów wykryli w dwóch przypadkach różnice we wskazaniach drogomierza. Właściciele aut będą musieli wyjaśnić tę różnicę. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

W sobotnią noc o godzinie 4.30 policjanci kwidzyńskiej komendy podczas patrolowania ulicy Chopina zauważyli samochód osobowy marki Peugeot, którego kierujący jechał, nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa. W związku z tym mundurowi postanowili zatrzymać go do kontroli. Podczas sprawdzenia okazało się, że siedzący za kierownicą 26-letni mieszkaniec gminy Kwidzyn oprócz tego, że miał nie zapięte pasy bezpieczeństwa to, był nietrzeźwy. Policjanci poddali go badaniu na zawartość alkoholu w organizmie, mężczyzna miał 2,1 promila. W trakcie dalszej kontroli okazało się, że nie ma on uprawnień do kierowania, ponieważ zostały mu one cofnięte w 2016 roku właśnie za jazdę po alkoholu. Podczas sprawdzenia odczytu drogomierza okazało się również, że w trakcie badań technicznych stan licznika pojazdu wskazywał wartość 310005, natomiast w czasie sobotniej kontroli drogomierz wskazał liczbę 304122 km. Policjanci wykonali oględziny, zrobili zdjęcia, zabezpieczyli ślady, wystawili mężczyźnie wezwanie do stawiennictwa w kwidzyńskiej jednostce Policji celem przesłuchania, sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie ww. nieprawidłowości.

W niedzielę 8 lutego br. o godzinie 1 w nocy podczas patrolowania ulicy Kościuszki policjanci zatrzymali do kontroli samochód osobowy marki audi, podczas sprawdzenia którego okazało się, że kierujący nim 24-latek nie posiada uprawnień do kierowania. Funkcjonariusze dokonali odczytu drogomierza, którego stan faktyczny wykazywał 269460 natomiast w systemie CEPiK, widniała informacja, że na dzień 7.06.2019 rok stan licznika wskazuje 284170 km. Na miejsce za pośrednictwem dyżurnego policjanci wezwali technika kryminalistyki wraz z referentem, gdyż istniało uzasadnione prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe