Pomoc prawna w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa. Co warto wiedzieć?

  • 12.03.2020, 22:15
  • Materiał partnera
Pomoc prawna w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa. Co warto wiedzieć?
Pół roku, liczone od narodzin dziecka. Dokładnie tyle czasu ma kobieta chcąca wykazać, że mężczyzna uznawany za ojca tak naprawdę nim nie jest. Gdy zaprzeczyć ojcostwu chce mężczyzna, czas na wytoczenie pozwu liczy się od dnia, w którym dowiedział się on o narodzinach dziecka. Co istotne, wystąpić z powództwem może również pełnoletnie dziecko, lecz wyłącznie w okresie do trzech lat od ukończenia przez nie osiemnastego roku życia. Dowiedz się więcej na temat zaprzeczenia ojcostwa, czytając poniższy artykuł.

Chcąc wystąpić z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa, trzeba zebrać materiał dowodowy

Zdarzają się sytuacje, w których domniemany ojciec jest przekonany o tym, że dziecko nie jest jego biologicznym potomkiem. Wówczas przysługuje mu prawo do złożenia do sądu pozwu o zaprzeczenie ojcostwa. Pozew ten składa się przeciwko dziecku i matce lub, jeśli matka nie żyje, przeciwko dziecku. O innych okolicznościach mówimy, gdy powództwo o zaprzeczenie ojcostwa chce wnieść matka. Wtedy to ona pozywa ojca i dziecko (lub samo dziecko, jeśli ojciec nie żyje).

W sprawach tego typu niezwykle ważne są dowody, szczególnie testy DNA. Ich przeprowadzenie bywa jednak problematyczne, gdyż strony często odmawiają ich wykonania. Tym bardziej, że nie istnieje przepis mówiący o konieczności wzięcia udziału w badaniu. Należy w tym miejscu podkreślić, iż badania genetyczne to niejedyne dowody, istotne dla sądu. Kluczowe są również zeznania świadków, którzy mogą np. potwierdzić, że matka w okresie poczęcia dziecka obcowała z innym mężczyzną. Materiałem dowodowym są także zdjęcia i nagrania.

W sprawach o zaprzeczenie ojcostwa nieoceniona okazuje się pomoc kancelarii adwokackiej

Zdarza się, że odgórnie ustalony termin na złożenie wniosku minął. To jednak nie jest jednoznaczne z brakiem szansy na zaprzeczenie ojcostwa. Wystarczy zgłosić się do kancelarii adwokackiej i skonsultować swoją sytuację z prawnikiem. On pomoże przygotować wniosek do prokuratora, gdyż jego nie obowiązuje półroczny termin, wiążący matkę oraz domniemanego ojca. Prokurator po zbadaniu okoliczności sprawy może wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa w imieniu zainteresowanej strony. Chojka Kancelaria Adwokacka  świadczy kompleksową pomoc między innymi dla osób, chcących wnieść sprawę o zaprzeczenie ojcostwa. Doświadczeni prawnicy skrupulatnie analizują okoliczności i proponują swoim klientom najkorzystniejsze w ich przypadku rozwiązania. Z racji tego, że postępowania mające na celu wykluczyć ojcostwo mężczyzny są złożone i trwają od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, warto skorzystać ze wsparcia kompetentnego prawnika. Dobra kancelaria zajmie się sporządzeniem pozwu i pism procesowych oraz reprezentacją przed sądem, a także zapewni pełne doradztwo, co w przypadku tak trudnych spraw jest niezmiernie ważne.

 

 

Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe