Kolizja drogowa w Wandowie. Nikt nie doznał obrażeń

  • 16.04.2020, 12:38
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Kolizja drogowa w Wandowie. Nikt nie doznał obrażeń
W minioną środę wieczorem doszło do kolizji drogowej w miejscowości Wandowo gm. Gardeja, gdzie zderzyły się dwa samochody. Policjanci, którzy pracowali na miejscu zdarzenia, jego sprawcę ukarali mandatem karnym. Kolizja drogowa może przytrafić się każdemu, zdarza się nawet najlepszym kierowcom. Policja radzi, co należy wówczas zrobić?

W minioną środę (15.04.br.) około godz. 20.00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie otrzymał zgłoszenie dotyczące kolizji drogowej na trasie Wandowo-Krzykosy gm. Gardeja, gdzie doszło do zderzenia dwóch pojazdów.

Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że mieszkaniec Kwidzyna kierujący vw chcąc wyprzedzić jadący przed nim samochód, nie zauważył, że na lewym pasie znajduje się pojazd marki audi, który był już w trakcie wykonywania tego manewru i uderzył w jego bok.

W całym zajściu nikt nie doznał obrażeń, a sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.

Policjanci przypominają !

Gdy dojdzie do kolizji drogowej, czyli zdarzenia drogowego mającego związek z ruchem pojazdów, w którym nikt nie odniósł żadnych obrażeń ciała i powstały wyłącznie straty materialne, uczestnicy „stłuczki” nie są zobowiązani do wzywania Policji. Taki obowiązek istnieje tylko wtedy, gdy doszło do wypadku drogowego, w którym co najmniej jedna osoba poniosła śmierć lub została ranna.

Jeśli uczestniczymy w „stłuczce”, to pamiętajmy, aby:
1.) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,

2.) musimy zapewnić bezpieczeństwo ruchu w miejscu kolizji, w szczególności poprzez:

- niezwłoczne usuniecie pojazdu z miejsca kolizji, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu,

- warto zrobić zdjęcia ( np. telefonem komórkowym) uwidaczniające położenie pojazdów po zdarzeniu,

- odpowiednie oznakowanie miejsca zdarzenia ( włączenie świateł awaryjnych i ustawienie w odpowiedniej odległości trójkąta ostrzegawczego) – w sytuacji, gdy usuniecie pojazdu jest niemożliwe,

- podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu, dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Jeżeli uczestnicy kolizji zgodnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości, mogą załatwić sprawę we własnym zakresie, bez udziału policji. Należy wówczas wypełnić formularz Wspólnego Oświadczenia i opisać tam przebieg zdarzenia, podając datę, godzinę, miejsce kolizji oraz powstałe uszkodzenia w pojazdach.

Nie zawsze jednak okoliczności kolizji drogowej lub jej ocena przez uczestników jest jednoznaczna. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie Policji a w szczególności, gdy sprawca :

- sprawia wrażenie nietrzeźwego lub okoliczności wskazują, ze zostało popełnione przestępstwo,

- nie posiada przy sobie dokumentów niezbędnych do sporządzenia dokumentacji ( prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie),

- nie przyznaje się do spowodowania kolizji i nie chce złożyć oświadczenia,

- ucieka z miejsca kolizji drogowej,

- prowadził pojazd użyczony,

- jest cudzoziemcem.

 

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
realista
realista 16.04.2020, 15:19
No niestety na tym odcinku, co niektórzy urządzają sobie rajdy samochodowe, nie zważając na żadne przepisy.....tym bardziej, że policji tam nie ma

Pozostałe