OBSERWATOR. Pomoc dla osób niepełnosprawnych

  • 12.05.2020, 21:46
  • Źródło: Kurier Kwidzyński
OBSERWATOR. Pomoc dla  osób niepełnosprawnych JK
Prawie 50 wniosków o przyznanie pomocy złożyli niepełnosprawni mieszkańcy powiatu, w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Program adresowany jest do osób, które na skutek zamknięcia placówek nie mogą korzystać z zajęć rehabilitacyjnych.

Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, zwraca uwagę, że wiele wniosków musi zostać odrzuconych, gdyż o dofinansowanie zwróciły się także osoby, którym takie wsparcie nie przysługuje. - Szacujemy, że w naszym powiecie jest ok. 160 osób uprawnionych do złożenia wniosku o przyznanie pomocy w ramach programu "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi". Niestety dużo osób nieuprawnionych składa wnioski i później są one mocno rozczarowane odmową udzielenia pomocy. To między innymi wnioski dotyczące wsparcia dzieci niepełnosprawnych, które nie mogły uczęszczać do przedszkoli. Lista uprawnionych do uzyskania wsparcia znajduję się na naszej stronie, a także na stronach PFRON. Koniecznie trzeba się z nią zapoznać. Pomoc nie obejmuje także mieszkańców domów pomocy społecznej, którzy są uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej i nie mogą od marca uczestniczyć w zajęciach. Apeluję, aby uważnie przeczytać komu należy się wsparcie, zanim wniosek zostanie wypełniony i wysłany - mówi Renata Majda.

Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wysokość pomocy wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym że okres, na jaki może zostać przyznane świadczenie, nie może być dłuższy niż 3 miesiące.

J.K.

Wnioski można składać do 4 września bieżącego roku przez System Obsługi Wsparcia (sow.pfron.org.pl) lub pocztą tradycyjną. Można też wysyłać wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W razie wątpliwości można skorzystać z infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (w godz. 9.00 -20.00) lub tel. 22 581 84 10 wew. 3 ( w godz. 9.00-15.00) oraz infolinii SOW - tel. 800 889 777 (w godz. 9.00-17.00). Można także dzwonić do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, tel. 55 646 18 00 i 55 279 99 15.

Źródło: Kurier Kwidzyński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe