Zaangażowani w kulturę. Wręczono „Anioły Kultury”

  • 26.06.2020, 11:33
  • red.
Zaangażowani w kulturę. Wręczono „Anioły Kultury”
Grażyna Cichańska, Andrzej Gebel, Józef Karczewski, Małgorzata Lasota, Stanisław Olszewski, Dawid Reschke, Ewa Romanow-Pękal, Marek Strociak, Leszek Torłop, Anna Wiechowska, Agnieszka Wierzba, Alicja Zacierka i Ewelina Zakrzewska to laureaci tegorocznej nagrody „Anioły Kultury”, przyznawanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie.

Wyróżnienia przyznawane są osobom, które angażują się w szeroko rozumianą działalność kulturalną na terenie gminy. Norbert Cesarz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie, wyjaśnia, że idea „Aniołów Kultury” zrodziła się z potrzeby wyrażenia wdzięczności osobom, które w sposób szczególny zapisały się na kartach kultury w gminie.

- Tegoroczne „Anioły Kultury” zostały wykonane przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury podczas wspólnych warsztatów w Pracowni Artystycznej „Podgórze” w Podzamczu. Tym razem wyrazem artystycznej twórczości było malowanie na szkle, które wymaga sporego zaangażowania, cierpliwości i dokładności. Ta artystyczna nagroda trafiła do osób, które od wielu lat tworzą partnerstwo z Gminnym Ośrodkiem Kultury przy różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, historycznych i patriotycznych. Cechą wspólną osób nagrodzonych „Aniołami Kultury”  jest bezinteresowność oraz działanie na rzecz lokalnych społeczności. To właśnie dzięki aktywności takich osób wzrasta potencjał kulturotwórczy w konkretnych społecznościach, a także kreuje się pokolenie nowych liderów w dziedzinie szeroko rozumianej kultury. Cieszymy się, że w gminie Kwidzyn nie brakuje ludzi, którym działanie na rzecz kultury jest bliskie i którzy zamiast biernymi odbiorcami kultury podawczej stają się współtwórcami a nawet inicjatorami wydarzeń w swoich lokalnych społecznościach - podkreśla Norbert Cesarz.

Uroczystość wręczenia „Aniołów Kultury”, która odbyła się w siedzibie GOK była okazją  do zaprezentowania nowego logotyp ośrodka.

- Jego charakter nawiązuje do tradycyjnego haftu powiślańskiego płaskiego. Autorką nowego znaku rozpoznawczego Gminnego Ośrodka Kultury jest Ewa Łozińska, instruktor Pracowni Plastycznej Podgórze. Projekt został wybrany w drodze wewnętrznego konkursu spośród kilkunastu innych propozycji. Uczestnicy spotkania, mogli go nie tylko obejrzeć ale i posmakować, gdyż znalazł się na okolicznościowym torcie, którego oczywiście nie mogło z tej okazji zabraknąć - twierdzi Norbert Cesarz.

(jk)

Zdjęcia: GOK Kwidzyn

Laureaci nagrody „Anioły Kultury 2020”

Andrzej Gebel -  wieloletni nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Liczu. Zespół GOK wielokrotnie miał okazję doświadczyć jego otwartości oraz pomocy w sprawach związanych z historycznymi poszukiwaniami.  Współorganizator Konkursu  Historycznego „ Powiśle i Kwidzyn w 20. Międzywojennym”. Andrzej Gebel nie tylko uczył historii w szkole, ale również nią żyje na co dzień.

Ewelina Zakrzewska  - nauczyciel muzyki oraz plastyki w Szkole Podstawowej w Obrzynowie.  Mimo wielu obowiązków aktywnie uczestniczy przy wszelkich działaniach kulturalnych. Ewelina Zakrzewska prowadzi też własną działalność animacyjną. Pomaga często jako członek jury w konkursach organizowanych przez GOK.

Alicja Zacierka - wspiera działania Gminnego Ośrodka Kultury w Kwidzynie uczestnicząc w organizacji różnych przeglądów i konkursów. Jako członek komisji oceniających stara się zawsze obiektywnie spojrzeć na twórczość uczestników konkursu. Aktywnie bierze udział w organizowanych przez GOK warsztatach w pracowni Rzeźby w Rakowcu, Haftu w Pastwie i pracowni „Podgórze” w Podzamczu.

Grażyna Cichańska -  wieloletnia sołtys Janowa, która swoim temperamentem i otwartością potrafi wiele zdziałać. Osobiście uczestniczy w działaniach kulturalnych realizowanych przez GOK. Na co dzień pomaga instruktorce Anecie Czapli w Pracowni Haftu Artystycznego w Pastwie.