Jachty i łodzie do rejestracji

  • 23.08.2020, 11:48 (aktualizacja 23.08.2020, 11:53)
  • Tomasz Dominowski
Jachty oraz inne jednostki pływające o długości do 24 m muszą być ponownie zarejestrowane. Tomasz Pisarek z zarządu powiatu kwidzyńskiego, twierdzi, że nowe przepisy w tej sprawie weszły w życie od 1 sierpnia. Zgodnie z ustawą o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m dla tych jednostek wprowadzony zostaje jeden rejestr, zaś organami rejestrującymi są starosta lub właściwy polski związek sportowy.

- Do obsługi rejestru jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m utworzono System Reja 24, który jest dostępny jako aplikacja obsługiwana z poziomu przeglądarki internetowej. Do obsługi systemu potrzebny jest komputer z dostępem do internetu. Z aplikacji będzie korzystał organ rejestrujący, ale również wnioskodawca, który ma możliwość skorzystania z elektronicznej formy złożenia wniosku. Wprowadzona usługa Paybynet umożliwia także sprawne dokonanie płatności za rozpatrzenie wniosku - informuje Tomasz Pisarek.

Po otrzymaniu kompletu dokumentów organ rejestrujący wystawi wnioskodawcy zaświadczenie o złożeniu wniosku, które będzie pełniło funkcję tymczasowego dokumentu rejestracyjnego. Obowiązujący w całym kraju wzór wniosku, będzie dostępny m. in. w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Kwidzynie. Dokument rejestrujący będzie wytwarzany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Wysokość opłaty za rejestrację i wydanie dokumentu rejestracyjnego została określona ustawowo i wynosi 80 zł oraz 60 zł w przypadku opłaty ulgowej, która przysługuje właścicielowi jednostki pływającej, zarejestrowanej zgodnie z dotychczasowymi przepisami i podlegającej obowiązkowi przerejestrowania do Systemu Reja24. Na ponowną rejestrację jednostek, które określiły nowe przepisy, właściciele jednostek zarejestrowanych do 1 stycznia 2000 r. mają 12 miesięcy, natomiast posiadacze jednostek zarejestrowane do 1 stycznia 2006 r. muszą je zarejestrować w czasie 18 miesięcy. W ciągu 30 miesięcy należy zarejestrować jednostki, które były zarejestrowane po 1 stycznia 2006 r., licząc od dnia wejścia w życie ustawy. Rejestracji można dokonać w dowolnym, wybranym przez wnioskodawcę organie rejestrującym. To oznacza, że właściciele jednostek pływających będą mogli kierować wnioski o rejestrację do jednego spośród 382 organów znajdujących się na terenie całego kraju. Obowiązkowi rejestracji nie podlegają jednostki pływające przeznaczone wyłącznie do regat i zawodów sportowych, posiadające klasę regatową i ważny certyfikat wydany przez polski związek sportowy albo podmiot właściwy dla państwa bandery jachtu oraz regatowa łódź wiosłowa, jednostki pływające napędzane wyłącznie siłą ludzkich mięśni, deski surfingowe, deski z żaglem lub inne podobne jednostki pływające.

- Właściciele nie będą zatem musieli rejestrować jednostek o długości do 7,5 m, lub napędzie mechanicznym o mocy do 15 kW przeznaczonych do amatorskiego połowu ryb, które dotychczas podlegały obowiązkowej rejestracji. Jednak każda jednostka pływająca o długości do 24 m może być zarejestrowana na wniosek właściciela. Bywa, że właściciele łodzi są tym zainteresowani, choćby dla celów ubezpieczenia – podkreśla Andrzej Wróblewicz, pełnomocnik starosty kwidzyńskiego.

Jednostki podlegające rejestracji

- Jacht oraz jednostka pływająca używana do amatorskiego połowu ryb, o długości co najmniej 7,5 m lub napędzie mechanicznym o mocy co najmniej 15 kW,
- każda jednostka pływająca używana do połowów rybackich,
- jednostka pływająca uprawiająca żeglugę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiąca jednak polską własność.

 

Tomasz Dominowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe