Konsekwencje złego prowadzenia ciąży i odszkodowanie za zaniedbania lekarskie

  • 07.10.2020, 14:18
  • Źródło: Materiał partnera
Konsekwencje złego prowadzenia ciąży i odszkodowanie za zaniedbania lekarskie
Podczas ciąży przyszła mama wielokrotnie odwiedza lekarza, który kieruje ją na badania i testy. Na każdym etapie ciąży przeprowadza się inną diagnostykę, a wszystkie czynności wykonywane w ramach planu opieki prenatalnej, mają na celu monitorowanie przebiegu ciąży. Dzięki nim, specjalista może ocenić ryzyko ciążowe i odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne wady płodu lub zagrożenia. Jeśli z różnych przyczyn, ciąża jest prowadzona w sposób nieprawidłowy, pacjentce oraz jej dziecku grozi niebezpieczeństwo.

Źle prowadzona ciąża może skutkować szkodą dla matki i dziecka. Walcz o odszkodowanie!

Jednym z najpoważniejszych zaniedbań związanych z nieodpowiednią opieką okołoporodową i złym prowadzeniem ciąży, jest niewykonanie zalecanych badań. Część z nich bywa kluczowa w ocenie stanu zdrowia płodu – to chociażby badanie USG, które powinno być przeprowadzone kolejno między 11. a 14., 18. a 22. oraz 28. a 32. tygodniem ciąży, a później bezpośrednio przed porodem. Zbagatelizowanie przez lekarza obowiązkowego badania ultrasonograficznego w okresie ciąży lub niewykonanie dodatkowego USG mimo wskazań – krwawienia u matki czy konieczności określenia aktywności serca płodu – to błąd medyczny, za który przysługuje odszkodowanie. W najgorszym wypadku błąd ten może on prowadzić do śmierci ciężarnej pacjentki oraz jej dziecka. Mniej czarny, lecz równie przykry scenariusz: przeoczenie wad wrodzonych u płodu. Warto zaznaczyć, że matce przysługuje prawo do niekontynuowania ciąży, jeśli u dziecka rozwijają się liczne wady. Odebranie go ciężarnej jest uznawane za błąd, za który można uzyskać zadośćuczynienie. Podsumujmy: ciąża prowadzona w nieprawidłowy sposób może zakończyć się tragicznie. Wówczas walka o odszkodowanie lub zadośćuczynienie jest konieczna; tylko tak można pociągnąć winnych do odpowiedzialności za działanie, sprzeczne ze standardami.

Ginekolog popełnił błąd, którego można było uniknąć? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

Nawet z pozoru błaha czynność, jak niedokładne przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, może być bezpośrednią przyczyną groźnych konsekwencji, np. trudnego w przebiegu porodu. Równie niebezpieczne jest zbagatelizowanie próśb ciężarnej, podanie złego leku albo zaniechanie leczenia. Przebywanie pod opieką lekarza przez całą ciążę powinno być gwarancją jej bezpiecznego przebiegu, a także rozwiązania. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Dlatego jeśli doznałaś szkody i podejrzewasz, że jej przyczyną był błąd medyczny, skontaktuj się z Ośrodkiem Pomocy Poszkodowanym. Na stronie PrawaPacjenta.org  znajdziesz specjalistów w zakresie błędów okołoporodowych. Przeanalizują oni Twoją dokumentację medyczną i ocenią, jakie odszkodowanie bądź zadośćuczynienie możesz wywalczyć od lekarza lub szpitala. Nie obawiaj się zawalczyć o roszczenie odszkodowawcze, które Ci przysługuje!

Źródło: Materiał partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe