NADMIERNA PRĘDKOŚĆ PRZYCZYNĄ WYPADKU DROGOWEGO

  • 12.07.2021, 10:46 (aktualizacja 12.07.2021, 10:57)
  • Tomasz Dominowski
NADMIERNA PRĘDKOŚĆ PRZYCZYNĄ WYPADKU DROGOWEGO
Nadal główną przyczyną wypadków drogowych, w których są zabici i ciężko ranni jest nadmierna prędkość oraz jej niedostosowanie do warunków drogowych i atmosferycznych. Wczoraj 20-latek nie zapanował nad fiatem i uderzył w drzewo

Pomimo kierowanych apeli nie każdy kierowca tak do końca zdaje sobie sprawę, że brawura, nadmierna prędkość to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Policjanci drogówki praktycznie każdego dnia zatrzymują kierowców do kontroli, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość, czy to w terenie zabudowanym, czy też niezabudowanym.

Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze w połączeniu z brakiem wyobraźni kierującego to prawdopodobne przyczyna wypadku, do którego doszło wczoraj w Mątowskich Pastwiskach.  20-letni mieszkaniec gminy Kwidzyn ok. godziny 9.30 jadąc w kierunku Jarzębiny wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo. Kierowca z licznymi obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala w Kwidzynie a następnie do Gdańska.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przypominamy, że nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

Tomasz Dominowski

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe