Stracił ponad 12 tys. złotych, ponieważ uwierzył osobie podszywającej się za pracownika banku

  • 19.11.2021, 11:55
  • Źródło: KPP Kwidzyn
Stracił ponad 12 tys. złotych, ponieważ uwierzył osobie podszywającej…
Ponad 12 tys. zł stracił 72-letni mieszkaniec Kwidzyna, który uwierzył fałszywemu pracownikowi banku, że jego oszczędności są zagrożone i przekazał mu kody BLIK by on mógł przelać pieniądze z jego konta na inne. Apelujemy po raz kolejny do wszystkich o zachowanie ostrożności.

W ubiegły piątek do seniora zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku informując, że jego oszczędności w banku są zagrożone, ma go okraść grupa przestępcza. Poinformował seniora, że musi podać mu kody BLIK aby on mógł je przekierować na bezpieczne konto w innym banku.

72-latek uwierzył, że w ten sposób uchroni swoje oszczędności przed przestępcami. Niestety cała ta opowieść okazała się legendą, a pracownik banku był fałszywy… Choć proceder jest szeroko opisywany przez media, starsze osoby nadal wierzą w takie historie. I tracą oszczędności życia.

Sprawcy oszustw są bardzo wiarygodni i stosują jeszcze inne metody oszustw np. stosując metodę "na policjanta", podają wymyślone imię i nazwisko, często numer odznaki policyjnej. Przekonują ofiary, że dzięki pieniądzom, które przekażą, m.in. uda się schwytać przestępców, bądź że są one potrzebne, by pomóc osobom bliskim ofierze, które znalazły się w trudnej sytuacji.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa!

·        Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

·        Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.

·        Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji ile pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.

·        Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.

·        Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

·        Poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
 

Zapewniamy, że prawdziwi policjanci przy zwalczaniu przestępczości nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonimy z takim żądaniem, nie informujemy też telefonicznie o swoich akcjach !!

Źródło: KPP Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe