Podstawowe informacje o artykułach BHP. Poznaj środki ochrony indywidualnej

  • 23.11.2021, 19:04
  • Źródło: Artykuł partnera
Podstawowe informacje o artykułach BHP. Poznaj środki ochrony indywidualnej
Niezależnie od tego, kogo i w jakiej firmie zatrudniasz, aspekt bezpieczeństwa nigdy nie powinien być zaniedbywany. Jak poucza nas Kodeks pracy, to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie, co sprawia, że zaniedbanie tego obowiązku podlega znaczącej karze. Pracownikom należy więc zapewnić bezpieczeństwo, między innymi organizując im niezbędne akcesorium BHP czy szkolenia, które pozwalają im na odpowiednie podejście do pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak odpowiednio dobrać środki ochrony indywidualnej i gdzie kupić taki sprzęt.

Pigułka wiedzy o artykułach BHP. Poznaj ich kategorie

Minęły czasy, w których bezpieczeństwo pracowników zależało od ich własnej, dobrej woli oraz praktyk. Obecnie to na pracodawcach spoczywa obowiązek zagwarantowania niezbędnych artykułów BHP swoim pracownikom, a także standardowa, związana ze stanowiskiem pracy, opieka nad ich zdrowiem. Sprzęt BHP to powszechne określenie artykułów służących ochronie zdrowia osób, które wykonują określone zadania w swojej pracy. To inaczej środki ochrony indywidualnej. Do nich zaliczyć można między innymi ochronne obuwie, hełmy, kombinezony, okulary ochronne, nauszniki czy linki bezpieczeństwa, chroniące przed upadkiem z wysokości. Jak można zauważyć, to szerokie zagadnienie, które obejmuje trzy kategorie niebezpieczeństw. Ich klasyfikacja dotyczy zagrożeń minimalnych, a także o średnim ryzyku (czyli niemieszczących się w minimalnych i najwyższych) oraz takich, mogących mieć poważne, nieodwracalne konsekwencje. W związku z tym, zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, powinni dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi stosowania środków ochrony indywidualnej.

Kiedy stosować środki ochrony indywidualnej i jak je dobrać?

Środki ochrony indywidualnej wykorzystuje się wtedy, gdy nie sposób uniknąć danych zagrożeń, na przykład poprzez odpowiednią organizację pracy. W zależności od charakteru zakładu pracy, należy zdecydowanie przyłożyć wagę do odpowiedniego oszacowania zagrożeń. Jeśli są istotne i nie da się ich w zupełności zminimalizować, wtedy powinno się nieodpłatnie dostarczyć pracownikom określonych zabezpieczeń. Niezwykle istotne jest to, że pracodawca dostarczyć może jedynie taki sprzęt BHP, który spełnia wymagania dotyczące oceny zgodności. Potwierdzeniem spełnienia takich wymagań jest oznakowanie tychże środków ochrony znakiem CE, sygnalizującym zgodność z dyrektywami Unii Europejskiej. To w końcu niezwykle istotne, aby wykorzystywany w pracy sprzęt spełniał funkcję faktycznej ochrony zdrowia. Warto więc zwrócić uwagę, aby czerpać taki sprzęt ze sklepu, chwalącego się doświadczeniem w dostarczaniu artykułów BHP. Takie wymagania dystrybucji produktów spełnia sklep Alfa i Omega, który znaleźć można pod linkiem https://aio.com.pl/. To w końcu ważne, aby odzież robocza umożliwiała spokojne przystąpienie do realizacji zadań bez obawy o zdrowie. Sprawdź bogaty asortyment i zadbaj o bezpieczeństwo!

Źródło: Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe