Sobotnia audycja Programu 1 Polskiego Radia o Zamku w Sztumie!

  • 10.01.2022, 12:11
  • Wawrzyniec Mocny
 Sobotnia audycja Programu 1 Polskiego Radia o Zamku w Sztumie! Zamek w Sztumie O. MZ w Malborku
Jedynka czyli Program 1 Polskiego Radia 8 stycznia nagrała audycję w oparciu o historię Zamku w Sztumie: „Jedyne takie miejsce”. Emisja programu miała miejsce na żywo z warowni 8 stycznia. Wywołała małe zamieszanie w Zamku w Sztumie, oddziale Muzeum Zamkowego w Malborku.

Audycję prowadził znany prezenter radiowy i dziennikarz Roman Czajerek. W pasjonujący sposób opowiedział on o znaczeniu, jakie miał zamek w Sztumie dla Zakonu Krzyża, a dokładniej wielkich mistrzów. Władcy Zakonu mieli tu bowiem swoją letnią rezydencję, stajnie dla zwierząt egzotycznych m.in. na polowania. Jak mówił autor jeden z wielkich mistrzów otrzymał nioegdyś w prezencie świętą krowę z Indii... Wiemy też, że na małej wysepce zamkowej między dwoma jeziorami: sztumskim i Barlewickim, znalazło się też miejsce na zwierzyniec Ulricha von Jungingena, a dokładnie na niedźwiedzie, lwy i wielbłądy.

 

Sztum znajduje się co prawda 12 km od Malborka, ale w czasach krzyżackich była to na tyle atrakcyjna odległość, że umożliwiała częste odwiedziny ze stolicy.

 

- Zamki krzyżackie były położone w odległości jednego dnia drogi, czyli mniej więcej co 30 kilometrów, więc to było w połowie (…). Malbork był najważniejszy, ale Sztum, znajdujący się tylko 12 km na południe, był w samym centrum państwa zakonnego, jednego z najpotężniejszych państw późnośredniowiecznej Europy - twierdzi dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Dodajmy, że z uwagi na bardzo dobrą wodę sztumską wielcy mistrzowie traktowali zamek sztumski, jako swego rodzaju sanatorium.

O tym wszystkim I wielu innych ciekawostkach można posłuchać na stronie Polskiego Radia:

 

https://www.polskieradio.pl/7/5586/Artykul/2881542,Sztum-i-zamek-krzyzacki-Byl-w-samym-centrum-panstwa-zakonnego?fbclid=IwAR0Cqd1MxQdZMsIGuxRvXTjm7NfvBERr2zWleVIMIYZlw4o5quF0Azso8hg

 

Jak zapowiada autor nagrania na swojej stronie facebooko'owej o zamku w Sztumei pojawią się wkrótce kolejne audycje.

 

(tomm)

Wawrzyniec Mocny

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe