Używane wózki widłowe terenowe - czy to się opłaca?

 • 28.01.2019, 09:38 (aktualizacja 28.01.2019, 09:39)
 • artykuł sponsorowany
Używane wózki widłowe terenowe - czy to się opłaca?
Zakup wózków widłowych terenowych zwykle wiąże się ze znacznym wydatkiem, na który nie każde przedsiębiorstwo może sobie pozwolić. Jednak tak wcale nie musi być! Dowiedz się jak (i gdzie) kupić taniej te pojazdy, na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy i o czym koniecznie pamiętać zaraz po nabyciu wózka terenowego. Zapraszamy do lektury!


Wózki widłowe terenowe cieszą się dużym powodzeniem wśród przedsiębiorców ze względu na duże możliwości - zarówno jeśli chodzi o udźwig, jak i wysokość podnoszenia. Ponadto, urządzenia tego typu są wielofunkcyjne i za pomocą dodatkowego osprzętu w łatwy i szybki sposób można całkowicie odmienić ich charakter zwiększając ich możliwości oraz funkcjonalność.

Gdzie najlepiej sprawdzają się wózki widłowe terenowe?

gdzie-sprawdzaja-sie-uzywane-wozki-widlowe-terenowe
 

Wózki widłowe terenowe wykorzystuje się przede wszystkim do wymagających zadań, gdzie liczy się duża wytrzymałość maszyny, możliwość transportowania ładunków osiągających wagę nawet do kilku ton oraz umiejętność sprzętu do poruszania się niestabilnym, nierównym podłożu. Wszystkie te cechy idealnie łączą w sobie wózki widłowe terenowe.
Dzięki swojej dużej wadze i wyposażeniu w przeciwwagę potrafią (w zależności od modelu) poradzić sobie z transportem oraz unoszeniem ładunków o wadze do nawet 10. ton!
Z kolei umiejętność sprawnego poruszania się po wyboistych i nierównych terenach umożliwiają im solidne opony terenowe, zamontowane w ten sposób, aby pojazdy radziły sobie zarówno na grząskim gruncie, jak i na wzniesieniach. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, iż większość wózków widłowych terenowych wyposażona została w napęd na 4 koła, co znacząco podnosi wydajność tych pojazdów.
Wózki widłowe terenowe sprawdzają się zarówno w przemyśle, budownictwie, jak i rolnictwie.

 • W przemyśle:
  Wózki widłowe terenowe wykorzystuje się do wszelkiego typu prac związanych z przewożeniem ciężkich, masywnych ładunków. Z powodzeniem są stosowane zarówno w kopalniach, kamieniołomach, jak i np. na złomowiskach. Ponadto, wydajne wózki terenowe swoje zadania wypełniają także pracując w portach, zarówno lotniczych, jak i morskich, w przemyśle drzewnym (np. w tartakach) czy podczas transportu bliskiego w logistyce wojskowej.
 • W budownictwie:
  Wózki widłowe terenowe idealnie sprawdzają się w pracach odbywających się na placach budowy. Dobra przyczepność oraz solidne opony zapewniają im bezpieczne i sprawne przemieszczanie się po nierównym (nawet zagruzowanym, czy błotnistym) podłożu. Dzięki temu wózki terenowe są w stanie zarówno przewozić i dostarczać niezbędne materiały budowlane, jak i uczestniczyć w pracach porządkowych odbywających się na terenach wyburzeniowych. Nieocenioną rolę w tym przypadku pełni także wymienny osprzęt, stosowany w wózkach terenowych - głównie w postaci łyżek, chwytaków i platform roboczych, za pomocą którego maszyny są w stanie zarówno transportować gruz, żwir czy inne materiały, jak i podnosić na spore wysokości pracowników, którzy wykonują prace budowlane.
 • W rolnictwie:
  Dzięki wspomnianemu już powyżej osprzętowi, wózki widłowe terenowe doskonale radzą sobie także jako pomoc w rolnictwie. Wykorzystuje się je głównie do przewożenia materiałów sypkich - takich jak zboża, ziemia pod uprawę itp, oraz wielkogabarytowych - worki typu big-bag czy duże bele siana. Wózki terenowe znacząco podnoszą komfort pracy, ułatwiając i usprawniając także prace porządkowe na terenie gospodarstw czy hodowli.

wozki-widlowe-terenowe-w-rolnictwie
 

Czy zakup używanych wózków widłowych terenowych jest opłacalny?


Decydując się na zakup nowego wózka widłowego terenowego trzeba liczyć się z kwotą rzędu 140-160 tys. złotych. Rozbieżności w cenie zależne są od wielu czynników, wśród których można wymienić, np.:

 • markę sprzętu - za pojazd renomowanych znanych marek trzeba zapłacić więcej niż za sprzęt sprowadzany z Chin. Wiąże się to oczywiście nie tylko z kwestią nazwy pojazdu, ale z wieloma czynnikami - takimi jak solidność wykonania, jakość użytych w konstrukcji materiałów, dostęp do części zamiennych czy autoryzowanych serwisów, a nawet… gwarancja po zakupie sprzętu.
 • parametry urządzenia - wózki widłowe terenowe o większych możliwościach udźwigu i wysokości podnoszenia będą kosztowały więcej niż te słabsze i o mniejszej mocy.
 • gwarancję na zakup - zwykle spodziewać się można, iż im dłuższa gwarancja, tym wyższa może być cena pojazdu.
 • dodatkowe wyposażenie - na cenę wózka terenowego wpływa także wszelkiego typu dodatkowe wyposażenie - od klimatyzacji po podświetlany wyświetlacz LED, czy dodatkowe funkcje urządzenia.

czy-zakup-wozkow-widlowych-terenowych-sie-oplaca
 

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe składniki, cena zakupu wydajnego, wytrzymałego i funkcjonalnego pojazdu jest uzasadniona. Nie oznacza to jednak wcale, że nie ma możliwości zakupu tych samych urządzeń w znacznie niższej cenie. Rozwiązanie stanowi wybór używanych wózków widłowych.
Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zakupem używanych urządzeń i rezygnuje z niego głównie z obawy przed złym stanem technicznym pojazdów. Tego typu obawy nie są oczywiście nieuzasadnione, jednak można w łatwy sposób wyeliminować je, korzystając z wiarygodnego źródła sprzedaży wózków widłowych.
W tego typu miejscach spotkać można nie tylko wyspecjalizowanych doradców, którzy pomogą w doborze właściwego sprzętu, ale także szeroki wybór wózków widłowych w różnych cenach. Wybór używanego wózka widłowego terenowego ze składu wózków jest opłacalny także z uwagi na to, iż zwykle pojazdy tego typu, pomimo, iż są używane otrzymują pozakupową gwarancję - nawet do 3 lat.
Jednak zapewne najważniejszą i najbardziej istotną kwestią jest to, ile można zaoszczędzić na zakupie używanych wózków widłowych terenowych. W tym przypadku ceny także zależą od wielu czynników:

 • roku produkcji pojazdu;
 • marki oraz typu;
 • stanu technicznego (używany wózek powinien być w stanie nadającym się do zarejestrowania bezpośrednio po zakupie);
 • dodatkowego wyposażenia oraz osprzętu.

Co ważne, kupując używane wózki widłowe terenowe można zaoszczędzić nawet do 50% ceny nowego pojazdu.

Na co zwrócić uwagę kupując używany wózek widłowy terenowy?

Po zakupie wózka widłowego terenowego (bez względu na to, czy jest to sprzęt nowy, czy używany) należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pozwolą na wydajną i bezpieczną pracę na tego typu urządzeniu. O co warto zadbać:
1. Zarejestrowanie pojazdu w Urzędzie Dozoru Technicznego - jest to bardzo istotne, gdyż wózki widłowe terenowe są urządzeniami, które ze względu na charakter wykonywanej przez nie pracy, powinny podlegać stałej kontroli.
2. Uprawnienia operatorskie - w celu pracy i obsługi wózków terenowych konieczne jest zdobycie uprawnień oraz potwierdzenie tego zdaniem egzaminu państwowego na stosownym do kategorii sprzętu, poziomie.
3. Serwis - warto od razu rozejrzeć się za porządnym serwisem wózków widłowych lub skorzystać z oferty serwisowania miejsca, w którym dokonywaliśmy zakupu sprzętu.

Podsumowanie

wozki-widlowe-terenowe-uzywane
 

Jeśli szukasz oszczędności w swoim przedsiębiorstwie, zakup używanego wózka widłowego terenowego będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Koniecznie jednak wybierz zaufane źródło i sprzęt dobrej jakości, który bez problemu przejdzie przegląd techniczny.
Natomiast jeśli boisz się ryzyka - skorzystaj z dostępnej na rynku bogatej oferty różnorodnych nowych wózków widłowych terenowych, które możesz obejrzeć np. tutaj.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (4)

Podziel się:


Pozostałe