III Przegląd Piosenki Biesiadnej rozpoczął się punktualnie o godz. 11. Z placu przy wiejskiej świetlicy barwny orszak przeszedł w kierunku placu znajdującego się tuż przy kościele parafialnym w Cyganach. Tam nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznego przeglądu.
Zaśpiewał w porze Teleexpressu
W gronie artystów scenicznych, którzy zawitali do Cygan, nie mogło zabraknąć pieśniarza z Wandowa czyli Mieczysława Laskowskiego. Jak podkreśla, swój występ w Cyganach traktuje jako fajną przygodę i zabawę.
-Mój występ został zaplanowany na godzinę 17 czyli w porze Teleexpressu. Nie będę jednak śpiewał tak szybko jak podawane są wiadomości w tym programie. Publiczności przedstawię kilka utworów, w tym również własne kompozycje. Stylem będą nawiązywały do motywu przewodniego tego przeglądu czyli piosenki biesiadnej – mówił przed występem M. Laskowski.
Usłyszeliśmy 16 wykonawców
Z przygotowań i organizacji tegorocznego przeglądu zadowolony jest Emilian Jaworowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Gardei. Pogoda dopisała, publiczność również, więc impreza udała się wyśmienicie. Dopisali również artyści. Wstępnie do przeglądu zgłosiło się bowiem aż 18 zespołów i solistów.
-Tylko dwa zespoły nie dojechały na tegoroczny przegląd. Część zespołów brała natomiast udział w poprzednich dwóch przeglądach, więc tegoroczny występ nie był dla nich premierowy – dodał E. Jaworowicz.
Spotkanie z lokalnymi twórcami
Tegoroczny festiwal to jednak nie tylko wstępy sceniczne. Do Cygan zaproszono bowiem również lokalnych twórców ludowych. Dzięki temu można było m.in. porozmawiać z Jadwigą Krzeszowską, gardejską hafciarką, która od lat ozdabia obrusy, bieżniki czy chusteczki za pomocą haftu powiślańskiego. Prezentując ten sposób wyszywania stara się, aby haft powiślański nie odszedł w zapomnienie. Swoje rzeźby prezentował także Czesław Simiński z Rogajn, który wykonuje swoje prace głównie w drewnie lipowym i dębowym.
Badano ciśnienie i cukier
Podczas festiwalu porozmawiać można było również z Wiesławem Wierzbickim z Nowej Wioski, który przed dwoma laty obchodził swój jubileusz 40 lat pracy z akcesoriami rzeźbiarskimi. Swoje prace malarskie prezentowała natomiast Ewelina Simińska. Pani Ewelina maluje głównie pastelami i ołówkiem, a w pracach dominuje otaczający ją krajobraz.
Specjalne stoisko na czas festiwalu przygotował także gardejski ośrodek zdrowia. Na miejscu można było m.in. zmierzyć sobie ciśnienie czy też zbadać poziom cukru.
Napisz komentarz
Komentarze