Temu wydarzeniu nadano uroczysty charakter. Podpisanie umowy odbyło się w Urzędzie Miejskim w Kwidzynie. Przetarg wygrało polsko – hiszpańskie konsorcjum Budimex – Ferrovial. Budowa mostu wraz z drogami dojazdowymi będzie kosztowała ponad 300 mln zł. Prace potrwają 27 miesięcy.
- 3 września 2010 r. to bardzo ważna, historyczna data dla naszego miasta, powiatu kwidzyńskiego, Gniewu i powiatu tczewskiego, województwa pomorskiego i całego regionu. Jesteśmy na styku trzech województw i ta inwestycja rozwiązuje problemy komunikacyjne innych województw. Zamykamy etap batalii o most. To batalia, gdyż trzeba było naprawdę ją prowadzić przez wiele lat. Parafrazując tytuł pewnego filmu, jest to najdłuższa batalia o most w nowoczesnej Europie. O konieczności budowy mostu wiedzieliśmy już od pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych w 1990 r. Komitet Obywatelski wpisał inwestycję w swój program. Dwadzieścia lat czekaliśmy na realizację. Samorząd Kwidzyna wziął na swoje barki realizację tego szczytnego i ambitnego przedsięwzięcia - powiedział Andrzej Krzysztofiak.
Przypominał 20-letnią historię starań o budowę mostu oraz osoby, które wspierały rozpoczęcie inwestycji.
Franciszek Rogowicz, dyrektor gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, podkreśla, że konstrukcja mostu będzie jedyną taką w kraju.
- Będzie to most nowoczesny i niezbyt często budowany. Rozpiętość przęseł będzie miała 204 m. Mostu o takich rozpiętościach jeszcze nikt w Polsce nie wybudował. Kwidzyn będzie dumny z takiego obiektu. Podziwiać go będę wszyscy, którzy przez niego przejadą. Rozpoczynamy budowę, ale jeszcze trwają protesty. Parlament dał nam jednak możliwość kontynuowania budowy. Psy szczekają, a karawana jedzie dalej. My ten most zbudujemy nie oglądając się na protesty, gdyż mieszkańcy po dwóch stronach Wisły tego mostu oczekują – zapewnia Franciszek Rogowicz.
Termin rozpoczęcia budowy, z powodu protestów, został opóźniony o 1,5 miesiąca.
- Mam jednak nadzieję, że wykonawca, wiedząc jak bardzo potrzebna jest ta inwestycja, wykona prace w terminie – uspokaja Rogowicz.
Podczas uroczystości związanej z podpisaniem umowy wiele podziękowań trafiło do Ewy Nowogrodzkiej, wójta gminy Kwidzyna, która wydała decyzję środowiskową w sprawie budowy mostu.
- Procedura związana z przygotowaniem decyzji środowiskowej spędzała mi sen z powiek. Wiele było trudnych, podbramkowych sytuacji. Towarzyszyło mi niesamowite napięcie. Odnaleźliśmy się jednak w tym wszystkim. Cała procedura została zakończona. Ten szczęśliwy dokument podpisałam 23 września ubiegłego roku. Obronił się on przed odwołaniem organizacji ekologicznych – wspomina Ewa Nowogrodzka.
Poseł Jerzy Kozdroń podkreślił zaangażowanie samorządowców w staraniach o budowę mostu.
- To zasługa wszystkich samorządowców, radnych gminnych, powiatowych i miejskich na przestrzeni tych dwudziestu lat. Zabiegając o budowę cały czas mieliśmy oparcie w samorządach. Muszę także publicznie odszczekać pewne słowa, które mówiłem pod adresem wysokich urzędników w czasie różnych sytuacji związanych z mostem, gdyż sprawy nie szły tak dobrze, jak powinny. Odwołuję to wszystko i przepraszam. Mam świadomość, że niesłusznie wypowiadałem takie słowa – przepraszał Kozdroń.
- Wszyscy byliśmy w takich emocjach, że od czasu do czasu mówiliśmy sobie ostre słowa. Pamiętam nasze spotkania, podczas których przekonywaliśmy się, że nam wszystkim zależy. Kłóciliśmy się o koncepcje i o to w jaki sposób wykonać kolejny krok. Szukaliśmy najskuteczniejszego sposobu i tutaj się czasami różniliśmy. Patrząc na osoby, które przybyły na podpisanie umowy nie musimy się niczego bać. Ten most zjednoczył ludzi. Podziwiam samorządowców i panią wójt Ewę Nowogrodzką, która w pewnym momencie miała szczególną rolę. Musiała wydać decyzję środowiskową. Nie jeden wójt już by się załamał. Czasami sami załamywaliśmy ręce, ale optymizm pani wójt powodował, że zaczynaliśmy wierzyć, że się uda. Muszę przypomnieć jeszcze jedną osobę, która zajmowała się wszystkim sprawami związanymi z mostem. To burmistrz Andrzej Krzysztofiak. Przyjeżdżał do nas, aby przekonywać, argumentować, a nieraz nawet ostro grozić. To autentyczny samorządowiec, który wie czego chce i potrafi to doprowadzić do końca – powiedział wojewoda pomorski Roman Zaborowski.
Leszek Czarnobaj, wicemarszałek województwa pomorskiego, były burmistrz Kwidzyna i starosta kwidzyński, wspomina wizyty w sprawie mostu w Warszawie.
- Pamiętam kiedy po raz pierwszy pojechaliśmy z obecnym starostą kwidzyńskim do Warszawy Z pół godziny opowiadaliśmy panu ministrowi o moście. Wziął podarowaną przez nas książkę i więcej go nie widzieliśmy. Kiedy byliśmy u pana ministra Kurylczyka, który był bardzo zainteresowany tym przedsięwzięciem, po naszej wizycie został zwolniony. Uznaliśmy, że nasze wizyty nie są dobre dla osób, które sprawują funkcję ministra infrastruktury - wspomina Leszek Czarnobaj. - Pamiętam jak jeden mieszkańców wypowiadał kiedyś się w prasie na temat tego co robiliśmy. Twierdził, że jak powstanie kładka przez tory kolejowe w Kwidzynie i rozpocznie się budowa mostu przez Wisłę to wyrośnie mu kaktus na dłoni. Mam nadzieję, że on już rośnie
Przeprawa mostowa połączy drogę krajową nr 1 i drogę krajową nr 55. Całkowita długość trasy, wraz estakadą i mostem wyniesie będzie miała ok. 12 km długości.
Reklama
Koniec batalii o most - umowa podpisana, rozpoczną budowę
KWIDZYN. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę mostu przez Wisłę w okolicy Kwidzyna z firmą Budimex, generalnym wykonawcą inwestycji. Na tę chwilę mieszkańcy po obu stronach Wisły czekali prawie 20 lat. To zasługa wszystkich samorządowców, radnych gminnych, powiatowych i miejskich na przestrzeni tych dwudziestu lat.
- (jk)
- 04.09.2010 00:00 (aktualizacja 31.03.2023 00:53)

Data dodania:
04.09.2010 00:00
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Harry Potter
Treść komentarza: A ten łe. Na zdjęciu co się tak napompował . Pajacowanie w mundurze. Jeszcze to te ze Sztumu porazka
Źródło komentarza: Panują mrozy, ale tafle lodu na rzekach i jeziorach mogą być cienkie. NIE RYZYKUJ!
Autor komentarza: Schlomo Ubermann
Treść komentarza: Ale przypał. Chyba nie wypłaci się do końca życia.
No ale tak kończą frajerzy.
Źródło komentarza: ZOBACZ [WIDEO] !!Ujawnienie kokainy wartej 5 mln zł efektem pracy trzech służb mundurowych
Autor komentarza: haniaa
Treść komentarza: tak o zsrowie trzeba dbać .... Produkty z konopi są mi naprawdę bliskie – i to nie tylko z ciekawości, ale przede wszystkim z własnego doświadczenia. Moja przygoda zaczęła się od bólu kręgosłupa, który towarzyszył mi praktycznie codziennie. Z początku ratowałam się klasykami – ketonal, inne przeciwbólowe – niestety, żołądek długo tego nie wytrzymał. W pewnym momencie bolało mnie już nie tylko plecy, ale też brzuch, dosłownie po wszystkim.
Zaczęło się błędne koło – ból, stres, napięcie. Lekarze zaczęli mówić, że pewnie "sama sobie to nakręcam", że to psychosomatyka. Czułam się bezsilna. I wtedy – zupełnie przypadkiem – kuzyn dał mi namiar na Konopną Farmację z Poznania.
Po rozmowie z panią farmaceutką dostałam polecenie: olej CBD 5% dekarboksylowany, 3 razy dziennie po 5 kropli. Do tego dorzuciła maść laurową z olejem konopnym, eukaliptusem i propolisem – cudo na ból pleców! Ale to nie wszystko – zaczęłam pić napar z passiflory i łykać olej z czarnuszki na żołądek.
Efekt? Jakby ktoś zgasił ogień, który palił mnie od środka. Ból pleców się wyciszył, żołądek odetchnął, a ja zaczęłam normalnie funkcjonować. Coś, co wydawało się beznadziejne, zaczęło mieć sens.
CBD naprawdę mi pomogło – nie jako cudowny lek na wszystko, ale jako realne wsparcie, które dało mi ulgę i spokój. Jeśli ktoś z Was się waha, polecam z serca – ale zawsze z głową i najlepiej po konsultacji z kimś, kto zna się na rzeczy
Źródło komentarza: 7 kwietnia 2025 r. - Ważny dzień w kalendarzu. Światowy Dzień Zdrowia
Autor komentarza: Dominik
Treść komentarza: Proszę rodzinę osoby zmarłej o kontakt, przekażę przydatne informacje tel. 664694990
Źródło komentarza: Na drodze zginął 59-letni motocyklista
Autor komentarza: Zuzia
Treść komentarza: Bo książki, zwłaszcza kryminały to emocje. Po to są l. Szkoda, że zapominamy, że jest jeszcze druk i papier tylko gapimy się w te ekrany i scrollujemy shit
Źródło komentarza: Zabezpieczono pięć automatów do nielegalnych gier hazardowych
Reklama
Reklama
ZOBACZ WIĘCEJ
Przejdź do kategorii
Aktualności #PomagaMY Na sygnale Gospodarka Edukacja Ekologia Religia Polityka Rolnictwo Turystyka Zdrowie Kultura Sport Historia Kryminalne Video Region Ogłoszenia Obserwator Kwidzyn Miasto Kwidzyn Gmina Gardeja Prabuty Ryjewo Sadlinki PLANUJĘ DŁUGIE ŻYCIE ZOBACZ! Polecane Ważne w kalendarzu Dobre rady Wybory Parlamentarne '2023
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze