Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 20:32
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych

Mimo pandemii ponad 100 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego skorzystało z dofinansowania uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych. W tym roku na to zadanie samorząd powiatu postanowił przeznaczyć 230 tys. zł ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Turnusy rehabilitacyjne to aktywna forma rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku
  • Źródło: Kurier Kwidzyński
Turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych
Autor: JK

- Turnusy rehabilitacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób niepełnosprawnych, ponieważ dla wielu z nich są jedyną szansą na wyjście z izolacji. Przez wiele lat było bardzo mało środków i znacznie je ograniczaliśmy. W turnusach uczestniczyli w zasadzie tylko dzieci i młodzież i niewiele dorosłych osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku  także na to zadanie była przeznaczona znaczna kwota, ale z uwagi na zamknięcie ośrodków z powodu pandemii nie można było w pełni jej wykorzystać. Z tej formy rehabilitacji i tak skorzystało 115 osób wraz z opiekunami. Ponieważ epidemia wszystkim dała się we znaki, to uważamy, że trzeba osoby niepełnosprawne wysłać na turnusy rehabilitacyjne, aby przywrócić nie tylko sprawność fizyczną, ale także społeczną. Posiadamy w centrum szczegółowe informacje o organizatorach turnusów rehabilitacyjnych na terenie całego kraju i służymy fachową radą przy wyborze turnusu przez osobę niepełnosprawną - podkreśla Renata Majda.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 listopada 2007 roku pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają dzieci i młodzież, w wieku od 16 do 24 lat ucząca się i niepracująca, bez względu na stopień niepełnosprawności. W dalszej kolejności będą rozpatrywane wnioski dorosłych osób niepełnosprawnych, które w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku nie korzystały z dofinansowania do uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

Turnusy rehabilitacyjne to aktywna forma rehabilitacji połączona z elementami wypoczynku, której celem jest poprawa sprawności, zdrowia, samopoczucia, wyrobienie zaradności, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań osób niepełnosprawnych. Uprawnionymi do korzystania z dofinansowania do turnusów są osoby dorosłe, dzieci i  młodzież niepełnosprawna. Wysokość dofinansowania na jednego uczestnika turnusu zależy od stopnia niepełnosprawności i kształtowała się w ubiegłym roku w granicach od 904 do 1599 zł, natomiast koszt opiekuna wynosił od 371 do 1066 zł.
 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
POGODA
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 26°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h

Reklama