piątek, 7 października 2022 04:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

To już rok radia niepełnosprawnych! Radio SoVo tczewskich radiowców z warsztatów przy ul. Wigury

Czy niepełnosprawni mogą być dziennikarzami? Okazuje się, że z pomocą terapeutów jak najbardziej! Ok. rok temu zawiązało się internetowe Radio SoVo, które obecnie tworzy 30 oddziałów – redakcji radiowych niepełnosprawnych i seniorów. Co ciekawe, gdy ruszyło - od początku jedną z nich był tczewski oddział. Tworzą go niepełnosprawni z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tczewie, które należy do prężniej działających redakcji. W materiale prezentujemy jeden z filmów redkacji o której mowa oraz kilka linków do innych.
To już rok radia niepełnosprawnych! Radio SoVo tczewskich radiowców z warsztatów przy ul. Wigury
Autor: PSONI Koło Tczew

Radio dostępne jest w streamingu. Ukazują się tam wybrane audycje z oddziałów z całego kraju. Rozgłośnia ma także swoją comiesięczną listę przebojów. Każdy oddział tworzy taką tematyczną listę. Warsztatowcy potem układają ją w playlisty, odsłuchują i wymieniają się wrażeniami. Na stronie oczywiście można głosować na ulubione utwory.

 

W sieci podcasty, a później na żywo

Ogólnopolskie internetowe Radio SoVo tworzą trzy podmioty: Fundacja ProCultura (lider), Fundacja Zaczyn oraz PSONI.

W całym ogólnopolski, projekcie uczestniczy blisko 5025 osób, samych dziennikarzy jest ok. 150.

Budżet projektu zapewnia fachowe wyposażenie każdej z 30 redakcji (15 Senioralnych Grup Radiowych utworzonych na Uniwersytetach Trzeciego Wieku oraz 15 Grup Radiowych OzNI utworzonych w placówkach PSONI). Każdej redakcji przewodzi lider.

 

Każda z redakcji jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, miksery, mikrofony, kamery, tablety – słowem wszystko co jest potrzebne do realizacji profesjonalnego radia (budżet projektu wynosi 4 864 057,47 zł). Grant na projekt pochodzi z programu Polska Cyfrowa. Cały projekt to nie tylko Radio SoVo, ale także tzw. Akademia Seniora w ramach, których odbywają się webinaria – bezpłatne szkolenia cyfrowe w ramach których seniorzy podnoszą swoje kwalifikacje.

 

Na razie Radio SoVo działa w internecie w formie podcastów i materiałów wideo oraz portalu radiowego publikującego treści, ale wszyscy mają apetyt, by tworzyć także audycje na żywo. Gdy rozmawialiśmy z tczewskimi uczestnikami, byli tym bardzo przejęci i podekscytowani.

W projekcie kładzie się nacisk na rozwój umiejętności cyfrowych po to, by osoba niepełnosprawna zyskała nowe umiejętności, atrakcyjne formy aktywności i by stawała się bardziej samodzielna i kreatywna na co dzień i w pracy. Udział w projekcie to także cenne doświadczenie dla kadry terapeutów. Pozwala im na rozwijanie własnych kompetencji cyfrowych oraz na poznawanie nowych metod pedagogiczno – terapeutycznych. Pomysłodawcom projektu zależało, by cyfrowe włączenie osób NI nie tylko bazowało na ich deficytach i barierach, ale także na ich mocnych stronach i zainteresowaniach.

 

Redakcja w Tczewie

Gdy odwiedziliśmy tczewską redakcję Radia SoVo zobaczyliśmy piękną, wyremontowaną salę z różnego rodzaju sprzętem (oczywiście nie brakowało mikrofonu i kamery). Dziennikarze już na mnie czekali przy wielkim stole, który na co dzień służy im do planowania materiałów.

 

- W listopadzie 2020 r., gdy zaczynaliśmy panowała pandemia koronawirusa i wiele materiałów tworzyliśmy zdalnie – mówi Dawid Klein. - Sam projekt radia był wcześniej realizowany, jako przedsięwzięcie międzynarodowe. Była to nasza podstawa. Obecnie w całym kraju niepełnosprawni intelektualnie tworzą swoje audycje/podcasty z seniorami, najczęściej z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. My współpracujemy z grupą seniorów z Gniewa. Każdy oddział realizuje swoje audycje na określony temat. Potem trafia on na nasz ogólnopolski portal. Nasz tczewski oddział przygotowuje się do nadawania audycji na żywo. W ramach naszego oddziału wspólnie myślimy nad tematami nad artykuły.

 

Andrzej przeprowadził wywiad z Rafałem Brzozowskim i to dwa dni przed jego występem. Zatem był to prawdziwy dziennikarski news!

- Dla mnie było marzeniem, by go poznać. Oglądam program „Jaka to melodia”. Pytałem go na temat jego udziału w „Eurowizji” - mówi z przejęciem.

 

Dawid, lider przy okazji wymienił osoby, z którymi jego dziennikarze przeprowadzili w wywiady.

- Były rozmowy Piotrem – redaktorem TETKI o tematyce avatarów – zapożyczenia życia na potrzeby postaci wirtualnej – wspomina. - Z małżeństwem Olą i Zbyszkiem Mocny zrobiliśmy rozmowę o tangu argentyńskim. Audycje dzielimy na bloki tematyczne. Teraz realizujemy blok o hobby, czasie wolnym i pasjach. Innym razem zainteresowaliśmy się bezpieczeństwem i tematem pracy. Staramy się by audycje były łatwe do zrozumienia.

 

Planowanie i zbieranie

O tym jak planują materiały zdradził parę słów Andrzej.

- Mamy propozycje tematów. Mamy lidera i trafiają one do niego. Potem wszyscy pracujemy...

 

- Na na naszym wewnętrznym kolegium zbieram tematy i rozdzielam je, określając dead line czyli ostateczny czas na materiał – stwierdził Dawid Klein, lider - Potem przesyłamy je do centrali, gdzie redaktor naczelną Radia SoVo w Warszawie jest Magdalena Janczewska, która jest też prezesem Fundacji Procultura i ma duże doświadczenie pracy w mediach (Newsweek, Gazeta Giełdy „Parkiet”, Metro, Dziennik Polska Europa Świat). Z ramienia koła PSONI pieczę nad wszystkim trzyma Anna Kwiatkowska, która uczestniczyła też w międzynarodowym Radiu SoVo sprzed lat. Nasze polskie radio ma wyglądać nieco inaczej. Nikogo nie zmuszam do pracy. Kto się czuję na siłach i ma ochotę „robi materiał”! Niektóre oddziały są jednocześnie naszymi słuchaczami, a my ich. Wówczas po audycji wymieniamy się doświadczeniami.

 

O tym co daje wspólna praca zdradzili nam sami niepełnosprawni:

- Daje mi to naukę i nauczyłem się ładnie mówić. I to lubię. Bardziej się teraz skupiam – mówi Grzegorz.

- Testujemy programy, nagrywamy... Mamy szkolenia. Miałem tam wywiad z osobami, które nas uczyły – przyznał Andrzej.

 

Opisują świat jaki widzą

Forma radiowa uczy kompetencji cyfrowych, ale także jak to dostrzegają także inni terapeuci z warsztatów przy ul. Wigury w Tczewie - pozwala oddać także zdanie samych niepełnosprawnych.

 

- Odkrywamy różne rzeczy z ich perspektywy – zwraca uwagę Dawid Klein. - A ja sam wychodzę ze swojej strefy komfortu, bo często realizujemy inne tematy i koncepcje niż moje. Realizowaliśmy np. temat motoryzacyjny o unowocześnieniach samochodów, na czym się kompletnie nie znam. Nie ukrywam – często jestem zaskakiwany...

 

Wspomnieliśmy o szkoleniach. Wbrew pozorom warsztatowcy z całego kraju nie uczą się tam tylko dziennikarstwa, ale również samego życia. Pracują w zasadzie sami. Sami się ubierają, zapisują w grafiku zajęcia... Terapeuci nie mają wówczas zbyt wiele pracy, za to mają okazję zaobserwować jak ich podopieczni zachowują się samodzielnie, w nowym środowisku, mając do dyspozycji swój własny pokój (niektóre szkolenia trwają trzy dni) i co ważne - z dala od domu. Równie cenna była integracja samych twórców radia, którzy nawiązywali nowe kontakty, nowe relacje. Sami terapeuci mogą także uczestniczyć w ciekawych panelach. Zdecydowanie to jedno z cenniejszych doświadczeń dla wszystkich. Na ostatnim szkoleniu wyjazdowym był Dawid, Andrzej, Agnieszka oraz Dawid Klein w roli opiekuna grupy.

Radio to nie tylko żmudna praca redakcyjna. To także wyjątkowy środek masowego przekazu. Oprócz tego, że informuje także edukuje, integruje, pozwala atrakcyjnie spędzić czas np. podczas słuchania ulubionej muzyki, odprężyć się i posłuchać o różnego rodzaju pasjach.

Portal Radia SoVo i rok w grudniu
Magdalena Janczewska, red. Naczelna Radia SoVo, prezes Fundacji ProCultura

- Oddział tczewski jest jednym z prężniejszych w naszym projekcie. Mamy 30 oddziałów w całej Polsce (15 grup NI i 15 senioralnych). Grupy niepełnosprawnych wystartowały szybciej - wszystkie 15 oddziałów jednocześnie. Seniorzy później, z uwagi na szkolenia i COVID-19. 11 grudnia pojawił się w sieci portal Radia SoVo. (radiosovo.pl).

Naszym partnerem jest PSONI, dlatego od razu założyliśmy, że liderami grupy redakcyjnej będą terapeuci, jako osoby o wyższych kompetencjach cyfrowych. W przypadku grup senioralnych liderem jest nim biegły cyfrowo senior.

Mając 30 oddziałów musimy przeprowadzać kolegia redakcyjne, bo nie możemy sobie pozwolić, by każdy z nich realizował np. ten sam temat. Zadaniem grupy dziennikarskiej jest tworzenie minimum 2 materiałów miesięcznie (wideo lub audio). Obecnie widzę jak zmieniają się materiały we wszystkich oddziałach. Mogę powiedzieć, że niektórych z nich nie powstydziłyby się profesjonalne stacje radiowe. Niepełnosprawni są teraz bardziej śmiali, komunikatywni i nie boją się zgadywać kogoś na ulicy, prosząc o opinię, co wymaga odwagi i wprawy. Twórcy Radia SoVo uczą się warsztatu dziennikarskiego; jak skracać wypowiedzi, zadawać pytania... Uczymy by materiały były bogate z dźwiękami tła i muzyką. Szczególnie cenny jest dla mnie utwór, piosenka oryginalna nagrana przez lokalny zespół.

Obecnie mamy 16 tys. unikalnych użytkowników portalu i ponad 500 audycji i materiałów wideo, a każdego miesiąca przybywa kolejnych 60.

 

Tczewska redakcja Radia SoVo

Grzegorz – pasjonat muzyki oraz jazdy na rowerze. Wieloletni członek orkiestry „Terapia”;

Andrzej – pasjonat muzyki oraz piłki nożnej. Twórca wielu materiałów na platformę YouTube;

Agnieszka – pasjonatka aktywnego uprawiania sportu, doskonale wyszukuje i edytuje treści z internetu;

Dawid– pasjonat fotografii, nagradzany podczas konkursów fotograficznych PFRON. Autor reportażu;

Michał– pasjonat piłki nożnej, doskonale radzi sobie z przygotowywaniem materiałów na tematy sportowe;

Dawid Klein – lider redakcji, terapeuta, pomysłodawca tczewskiego oddziału radia

Grupa prowadzi też fan page na Facebooku i kanał na YouTube.

 

Wawrzyniec Mocny/Fot. W.Mocny/PSONI Tczew

 

https://radiosovo.pl/ksztaltowanie-gliny-zgodnie-z-prawem/

https://radiosovo.pl/marzenia-do-spelnienia-do-skonczenia/

https://radiosovo.pl/gotowy-dzialania-na-rzecz-seniorow-nie-tylko-z-okazji-ich-swieta/Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama