Wtorek, 17 maja 2022 05:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Powiatowe przygotowania do udzielenia wsparcia dla chorych i niepełnosprawnych

Samorząd powiatu przygotowuje się do realizacji programów, które zapewnią wsparcie chorym oraz niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego. To programy "Opieka wytchnieniowa" oraz "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".
Powiatowe przygotowania do udzielenia wsparcia dla chorych i niepełnosprawnych
Siedziba Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie

Samorząd powiatu przygotowuje się do realizacji programów, które zapewnią wsparcie chorym oraz niepełnosprawnym mieszkańcom powiatu kwidzyńskiego. To programy "Opieka wytchnieniowa" oraz "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej".

Pieniądze na realizację programów pochodzą ze środków Funduszu Solidarnościowego, który ma na celu między innymi wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne oraz finansowe osób niepełnosprawnych. Programy przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a ich realizatorem w powiecie kwidzyńskim będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

- Umowa w sprawie realizacji tegorocznej edycji programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" została zawarta przez samorząd powiatu z wojewodą pomorskim 22 lutego, natomiast 7 marca w sprawie programu "Opieka wytchnieniowa". Aktualnie przygotowywane są dokumenty dotyczące naboru osób niepełnosprawnych do realizacji obu programów oraz wykonawców tj. asystentów osobistych i osób świadczących pomoc w ramach opieki wytchnieniowej - poinformowała Lidia Wiśniewska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie.

Celem programu "Opieka wytchnieniowa" jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na jego realizację samorząd powiatu uzyskał ponad 97 tys. zł. Wsparciem zostanie objętych 10 osób niepełnosprawnych. Usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone łącznie przez 2400 godzin. Świadczenie usługi opieki wytchnieniowej obejmuje zarówno pobyt dzienny, czyli w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej, jak i w ośrodku wsparcia lub w innym miejscu, które zostanie wskazane przez uczestnika programu i które otrzyma pozytywną opinię powiatu. Wsparcie, w ramach programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej", otrzyma 17 osób niepełnosprawnych mieszkańców powiatu kwidzyńskiego. Na jego realizację powiat otrzymał środki w wysokości ponad 388 tys. zł. Program ma między innymi zapewnić możliwość skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy asystenta osobistego przy wykonywaniu codziennych czynności i funkcjonowaniu w życiu społecznym, np. wyjście do kina, parku, urzędu czy dotarcie na rehabilitację. Usługa asystenta osobistego będzie realizowana przez siedem dni w tygodniu i obejmie łącznie 8160 godzin. Uczestnikami programu mogą być dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osoby niepełnosprawne, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności o stopniu znacznym lub stopniu umiarkowanym, lub posiadające orzeczenie równoważne.

(jk)

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama