Wtorek, 17 maja 2022 06:51
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym jest beton architektoniczny? Jak zaaranżować wnętrze z jego użyciem?

Gdzie nie popatrzymy – tam beton. Przyzwyczailiśmy się do tego niezwykle powszechnego tworzywa, dzięki któremu najpiękniejsze budynki mogą stać przez wieki. Czy kogoś zdziwi fakt, że beton był używany już na kilka tysięcy lat przed naszą erą? Starożytny Rzym, co oczywiste, również korzystał z tej mieszaniny o świetnych właściwościach. Istnienia wielu jego zabytków zaświadczamy do dzisiaj i wyróżnić tutaj można kopułę Panteonu czy też wspaniałe akwedukty. Beton ma się nieźle, a jego zastosowanie zdecydowanie wykracza poza podstawowe zadania. Beton architektoniczny jest tworzywem, dzięki któremu możemy wprowadzić niezwykłą estetykę nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz domów i mieszkań. W tym artykule poznasz nieco historię betonu, a także dowiesz się, jak możesz go wykorzystać w swoim własnym domu.
  • Źródło: Art. partnera
Czym jest beton architektoniczny? Jak zaaranżować wnętrze z jego użyciem?

Beton architektoniczny. Historia, sztuka i dekoracja


 

Beton architektoniczny to odmiana betonu, która podczas produkcji zyskuje określoną estetykę, czyli kształt, fakturę oraz często także kolor. W zasadzie nie różni się wiele od tradycyjnego tworzywa poza tym, że jest uplastyczniany, dzięki czemu można uzyskać praktycznie dowolny wymiar estetyczny. Mariaż naturalnej dla betonu wytrzymałości oraz oryginalnego wyglądu pozwala na wiele. W tym tworzywie dostrzeżono potencjał już dużo wcześniej, gdy beton stał się przedmiotem sztuki. Znamy wszakże niezwykłe dzieła architektury z tradycyjnym betonem w roli głównej. Przytoczyć tutaj można projekty Le Corbusiera, prekursora brutalizmu, ale także polskie projekty, takie jak chociażby Hotel Forum w Krakowie. Dzisiaj możemy wytworzyć szczególny efekt estetyczny również w obrębie własnego lokum. Beton architektoniczny sprawdzi się nie tylko jako elewacja domu, ale także jako wewnętrzna dekoracja w formie paneli na ścianę.

 

Beton architektoniczny niejedno ma imię. Panele 3D, lamele ścienne i znana z dawnych lat jodełka

Jak wykorzystać beton architektoniczny w swoim własnym lokum? W obecnych czasach to niezwykle łatwe i każdy znajdzie coś dla siebie. Beton tego rodzaju jest niezwykle uniwersalny, co sprawia, że istnieje wiele jego dekoracyjnych form. Obecnie jodełka przeżywa renesans. Znana głównie z czasów Polskiej Republiki Ludowej, gdzie w wielu miejscach stanowiła podłoże we francuskim lub angielskim stylu, dzisiaj jodełka zyskuje nowy wymiar, urozmaicając ścianę. Drewno, choć zawsze ciekawe, dzisiaj ustępuje miejsca właśnie aranżacji betonowej. Podobnie z lamelami ściennymi, które mogą stanowić rewelacyjne urozmaicenie każdego pomieszczenia. Panele 3D znajdziemy w wielu kształtach, tak więc z całą pewnością możesz je dopasować do swoich zamiarów. Wszystkie wymienione produkty z betonu architektonicznego znajdziesz w ofercie firmy VHCT, pod adresem: https://www.vhct.pl/beton-architektoniczny/. To branżowy lider, który cieszy się ogromnym zaufaniem i niejakim prekursorstwem w zastosowaniu betonu dekoracyjnego na większą skalę. Koniecznie sprawdź ich ofertę, aby poznać beton architektoniczny bliżej.


 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama