Wtorek, 5 lipca 2022 15:26
Reklama
Reklama
Reklama

Samorząd i mieszkańcy dla uchodźców. Schronienie, świadczenia i pomoc psychologiczna

Ponad 700 Ukraińców schroniło się w Kwidzynie po agresji Rosji na Ukrainę. Wszyscy znaleźli schronienie, a dzieciom zapewniono kontynuację nauki w szkołach oraz pobyt w przedszkolach.
  • Źródło: (jk)
Samorząd i mieszkańcy dla uchodźców. Schronienie, świadczenia i pomoc psychologiczna
Autor: archiwum
Źródło: archiwum

- W naszym mieście przebywa 716 uchodźców z Ukrainy, z terenów objętych wojną. Spośród tych uchodźców 321 to dzieci do 18 lat. W szkołach uczy się 108 dzieci, z czego po czternaścioro dzieci w dwóch oddziałach przygotowawczych dla klas I-III i IV-V. Pozostałe dzieci uczą się w oddziałach ogólnych i chodzą do szkoły, tak jak pozostałe dzieci w naszym mieście. W Przedszkolach znajduje się 54 dzieci. Dla dzieci uczących się w szkołach organizowana jest dodatkowa lekcja języka polskiego. Poza tym zarówno dzieci, jak i dorośli mogą uczestniczyć w zajęciach z języka polskiego. Obecnie jest pięć takich grup. W zajęciach uczestniczy ogółem 90 osób - mówi Piotr Widz, wiceburmistrz Kwidzyna. 

Na terenie miasta znajduje się 190 miejsc noclegowych i miejsc schronienia dla uchodźców. 

- Są to miejsca przygotowane przez mieszkańców. Dodatkowo posiadamy miejsca zbiorowe, w których przebywa 69 uchodźców. To hotele Balke i Papiernik. Dwa gminne miejsca zostały przygotowane przez Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji oraz Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe „Miłosna”. Aktualnie w miejscu przygotowanym przez KCSiR przebywa 48 osób - podsumowuje Piotr Widz. 

Samorząd miasta cały czas realizuje świadczenia za udzielenie schronienia.

- To refundacja za nocleg i wyżywienie w wysokości 40 zł za dobę. Za maj złożono 54 wnioski, a za kwiecień 109 wniosków. Spora część mieszkańców jeszcze nie złożyła takiego wniosku. Do 13 kwietnia wypłacono świadczeń na kwotę ponad 243 tys. zł. Natomiast w okresie od 14 do 30 kwietnia 197 tys. zł. Systematycznie weryfikowane są wnioski, które złożyli mieszkańcy za okres od 2 do 6 maja - twierdzi Piotr Widz. 

Wnioski o pomoc składają także uchodźcy z Ukrainy. Rozpatruje je Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej 

- To świadczenie na start w wysokości 300 zł. Złożono 385 wniosków, a ubiegających się o świadczenia jest 678 osób. Na dziś zostały rozpatrzone wnioski na kwotę ponad 203 tys. zł. Cały czas aktywny jest punkt rejestracyjny w Bibliotece Miejsko-Powiatowej. MOPS także pracuje z uchodźcami. Kwidzyńskie Centrum Sportu i Rekreacji oraz Kwidzyńskie Centrum Kultury organizują szereg wydarzeń i warsztatów - mówi Piotr Widz. 

Dodaje, że organizowane są także seanse w kinie. Filmy wyświetlane są w języku ukraińskim. Uchodźcy mogą korzystać z pomocy psychologa władającego językiem ukraińskim. Obecnie z tej formy wsparcia korzysta 15 osób. Wiceburmistrz miasta podkreśla, że duże wsparcie Ukraińcom zapewnia także wielu wolontariuszy, którzy pracują w różnych instytucjach i organizacjach.


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
POGODA
zachmurzenie duże

Temperatura: 24°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 14 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: realistaTreść komentarza: Niestety rządzący miastem nie robią kompletnie nic z pustostanami....może czekają na łapówki ?Data dodania komentarza: 23.06.2022, 23:49Źródło komentarza: Pożar w gmachu dawnego domu dziecka. Znaleźli poparzonego mężczyznęAutor komentarza: Leśny dziadekTreść komentarza: I bardzo dobrze jak nie umie jeździć. Ja bym oprócz kary finansowej jeszcze zawiesił przynajmniej prawko, by się douczyl zachowania na drodze...Data dodania komentarza: 19.05.2022, 07:48Źródło komentarza: Groźna kolizja, brak rannych lecz wysoki mandat...Autor komentarza: Sławek EU07Treść komentarza: A kasku chyba nie miała?Data dodania komentarza: 15.05.2022, 12:36Źródło komentarza: Przypominamy zasady obowiązujące kierujących hulajnogą. Wczoraj w Gdańsku poniosła śmierć kobieta jadąca hulajnogąAutor komentarza: Sławek EU07Treść komentarza: All...lokalnie chyba bezpieczniejsze jest.Data dodania komentarza: 15.05.2022, 12:31Źródło komentarza: Kolejne oszustwo internetowe. Mieszkaniec Kwidzyna zalogował się na fałszywy link banku i stracił oszczędnościAutor komentarza: aagajTreść komentarza: taaaaak ! i co tu pisać !! królowie one i oni, ulic !!Data dodania komentarza: 21.04.2022, 15:04Źródło komentarza: Przypominamy zasady obowiązujące kierujących hulajnogą. Wczoraj w Gdańsku poniosła śmierć kobieta jadąca hulajnogąAutor komentarza: realistaTreść komentarza: Fajnie, że policja coś zaczyna robić....jeszcze tylko powinni zwrócić uwagę na samochody wymuszające pierwszeństwo na przejściach oraz sposób parkowania ( zajmowanie 2 miejsc , niszczenie trawników)Data dodania komentarza: 09.04.2022, 12:31Źródło komentarza: Policjanci zatrzymali trzech nietrzeźwych rowerzystów. Rekordzista miał ponad 2 promile
Reklama