Aktywnym trzeba być przez całe życie

  • 12.10.2017, 13:30 (aktualizacja 31.10.2017, 13:35)
  • (jk)
Aktywnym trzeba być przez całe życie Jacek Kluczkowski
Najmłodsza osoba ma 61, a najstarsza 91 lat. Wszystkich łączy jedno: aktywnym można i trzeba być przez całe życie. Teraz aktywni seniorzy z Kwidzyna znaleźli swoje miejsce, w którym mogą wymieniać poglądy, dyskutować, poszerzać wiedzę, a także realizować swoje pasje. To właśnie dla nich powstał w Kwidzynie Dzienny Dom Pobytu "Senior +". Placówkę prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

-Staramy się organizować dla naszych seniorów różnorodne zajęcia. To bardzo aktywne osoby, które zaskakują nas swoimi pomysłami i bardzo angażują się we wszystko co robią. Mieliśmy początkowo obawy czy znajdziemy osoby, które będą chciały uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w domu. Okazało się, że chętnych nie brakuje. Obecnie w zajęciach uczestniczą 33 osoby. Przychodzą dwa, trzy lub nawet pięć razy w tygodniu. W najbliższych dniach dołączy do nas jeszcze kilka osób. Jesteśmy pod wrażeniem seniorów, którzy do nas przychodzą.  Mają w sobie mnóstwo energii i chętnie podejmują nowe wyzwania. W naszym domu nie ma miejsca na nudę. Organizujemy różne zajęcia, w tym warsztaty kulinarne i wycieczki. Korzystamy z usług terapeuty zajęciowego, który prowadzi zajęcia plastyczne, robótki ręczne czy uczy techniki origami. Do naszego domu przychodzi także fizjoterapeuta, który prowadzi  zajęcia rehabilitacyjne, których celem jest ogólna poprawa sprawności naszych seniorów - mówi Małgorzata Jedlina, koordynator Dziennego Domu Pobytu „Senior +”.

Oprócz koordynatora domu, z seniorami pracuje także Paulina Lewińska, asystent osoby starszej. Niedawno seniorzy wzięli udział  w dźwiękowym SPA, organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Animo. Relaksacyjną kąpiel w dźwięku gongów i mis dźwiękowych przygotował dla seniorów Maciej Hanusek.
W domu rozpoczęto realizację projektu „Bezpieczny senior”, przygotowanego przez Stowarzyszenie Rekreacyjno-Sportowe „Motywacja”. Celem projektu jest nauka bezpiecznych zachowań i właściwego postępowania w sytuacjach zagrożenia i napaści. Dodatkowo prowadzony jest trening ogólnorozwojowy, który poprawia  sprawność fizyczną i kondycję. Zajęcia prowadzi Tomasz Iljin, prezes Stowarzyszenia Rekreacyjno-Sportowego ,,Motywacja”.
Dom nawiązał też współpracę z ze Stowarzyszeniem „Eko-Inicjatywa”. Przedstawiciele organizacji dzielą się z seniorami swoją wiedzą na temat przyrody i ekologii. Placówka współpracuje również ze Strażą Miejską. Osoby przebywające w domu mają do dyspozycji komputery z dostępem do internetu.

- Posiadamy trzy komputery. Chcemy, aby seniorzy, nauczyli się z nich korzystać. Planujemy spotkania z młodymi ludźmi, którzy podzieliliby się swoją wiedzą na ten temat z naszymi seniorami - zapowiada Małgorzata Jedlina.

Wśród seniorów, którzy postanowili skorzystać z oferty domu, są Halina i Zygmunt Pierniccy. Oboje uważają, że utworzenie Dziennego Domu Pobytu "Senior +" było bardzo dobrym pomysłem.

- Jest tutaj kapitalnie i mamy znakomite warunki. Bardzo miło spędzamy czas. Mamy wycieczki, rowery, masaże i mnóstwo innych zajęć. Do tej pory większość czasu spędzałem w domu - twierdzi Zygmunt Piernicki.

Zadowolona z oferty jaką proponuje dom jest także Halina Piernicka.

- Mam z kim porozmawiać i jest bardzo wesoło. W domu tylko telewizor i wyjście na balkon. Tutaj mamy bardzo dużo zajęć. Można sobie pograć i poćwiczyć. Pieczemy także ciasta i rozmawiamy o różnych sprawach. Czuję się tutaj jak w rodzinie - podkreśla Halina Piernicka.

Roman Bera, wiceburmistrz Kwidzyna, uważa, że dobrym rozwiązaniem było stworzenie możliwości wyboru przez seniorów dni w których chcą korzystać z oferty domu.

- Narzucenie sztywnych  ram dotyczących uczestnictwa to niedobre rozwiązanie. Seniorzy mogą zadeklarować czy chcą w zajęciach uczestniczyć dwa, trzy czy pięć dni w tygodniu. Są osoby, które korzystają z każdej z tych możliwości. Dom bardzo dobrze już funkcjonuje. Seniorzy mają ciekawe spotkania. Jednym z nich była wizyta gości z Wilna, którzy seniorom zaprezentowali swoją kuchnię. Kilkanaście dni temu panie samodzielnie piekły rogaliki. Rozmawiałem już z osobami, które korzystają z zajęć prowadzonych w domu i uważam, że jego utworzenie było przysłowiowym strzałem w dziesiątkę - twierdzi Roman Bera.

Dzienny Dom Pobytu „Senior+” rozpoczął działalność z początkiem września bieżącego roku. Zajęcia prowadzone są w dni robocze, w godz. 7.30-15.30. Seniorzy mogą w domu zjeść śniadanie i obiad. Uczestnikami zajęć mogą być osoby mieszkające w Kwidzynie, niepracujące, które ukończyły 60 rok życia. Siedzibą domu jest budynek naprzeciwko Urzędu Miejskiego, którego modernizacja zakończyła się w połowie roku. Koszt inwestycji to ponad 1,8 mln zł. Na utworzenie i wyposażenie domu samorząd uzyskał dofinansowanie w kwocie 300 tys. zł, w ramach rządowego programu „Senior +”.

 

(jk)

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe