Wsparcie dla ofiar przestępstw

  • 16.03.2018, 14:58
  • (jk)
Wsparcie dla ofiar przestępstw
Pomoc prawna, mediacja, indywidualne sesje psychologiczne oraz psychoterapeutyczne, to niektóre z form pomocy świadczonej przez kwidzyński ośrodek Stowarzyszenia Pomorskie Centrum Terapeutyczno-Prawne Interios z siedzibą w Gdańsku. Stowarzyszenie kolejny rok realizuje ogólnopolski projekt „Bezpłatna pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz członkom ich rodzin”. Pieniądze pochodzą z funduszu pomocy pokrzywdzonym, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ministerstwo ogłasza konkursy na pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem w danym województwie. W tym roku Interios wygrał konkurs po raz kolejny.

-Projekt jest realizowany od 2014 roku. Od ubiegłego roku funkcjonują ośrodki w Gdyni, Słupsku, Chojnicach i Kwidzynie. Główny cel, to wyprowadzenie osoby pokrzywdzonej oraz jej rodziny z sytuacji kryzysowej. Wśród osób, które przychodzą do naszego ośrodka dominują kobiety. Zajmujemy się nie tylko ofiarami przemocy w rodzinie, ale udzielamy pomocy każdej pokrzywdzonej osobie, jednak trzy czwarte spraw dotyczy właśnie  przemocy w rodzinie. Pozostałe dotyczą alimentacji oraz praw do opieki nad dziećmi. Sporadycznie pojawiają się osoby, które poszukują pomocy w innych sprawach. To między innymi poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych czy też szukający pomocy w sprawach spadkowych. Coraz więcej kobiet, ofiar przemocy zaczyna zgłaszać się po pomoc, chcąc rozpocząć nowe życie. Widać tutaj korzyści jakie daje program Rodzina 500+. Dzięki temu świadczeniu panie stają się bardziej samodzielne i rozpoczynają nowe życie. Zgłaszają się do nas osoby nie tylko mieszkańcy powiatu kwidzyńskiego, ale także z gmin położonych po drugiej stronie Wisły, głównie z Gniewu. Tylko w ubiegłym roku udzielona pomoc prawna to ok. 700 godzin. Współpracujemy ze wszystkimi instytucjami, w tym ośrodkami pomocy społecznej  - mówi Grażyna Radomska-Budek, kierująca ośrodkiem Stowarzyszenia Pomorskie Centrum Terapeutyczno-Prawne Interios w Kwidzynie.

W wyjątkowych sytuacjach udzielana jest pomoc materialna. W ubiegłym roku udzielono jej na kwotę ponad 7 tys. zł. To przede wszystkim bony żywnościowe oraz towarowe, przyznawane osobom o niskich dochodach. Trzem osobom, które znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji, gdyż nie mogły z dziećmi pozostać w dotychczasowym miejscu zamieszkania  dopłacono do czynszu.

 

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe