Zakup akordeonu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • 21.11.2018, 12:22 (aktualizacja 21.11.2018, 12:26)
  • artykuł zewnętrzny
Zakup akordeonu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Akordeon to instrument, który zyskuje coraz większą popularność. Jest chętnie wykorzystywany np. do grania na weselach. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio go dobrać w zależności od przeznaczenia instrumentu, a także umiejętności grającego. Na co zwrócić szczególną uwagę kupując akordeon?

Akordeon to specyficzny, ale też bardzo ciekawy instrument muzyczny, na którym granie wymaga wysokich umiejętności. Nauka gry na akordeonie należy do trudnych, ale można z niej czerpać nie lada satysfakcję. Naukę grania na tym instrumencie warto rozpocząć jak najwcześniej, np. już w wieku 6 lat, aby móc osiągnąć jak najlepsze wyniki. Akordeon wyróżnia się niezwykłym bogactwem brzmienia, które porównać można jedynie do takich królów instrumentów, jak fortepian, a zwłaszcza organy, dlatego też akordeon jest tak chętnie wybierany przez muzyków.

Co wyróżnia akordeon?

Akordeon należy do grupy tzw. instrumentów dętych języczkowych, jak również do grupy aerofonów, bądź idiofonów dętych, a za jego pierwowzór możemy uznać harmonię ręczną. W zależności od tego, z jakim rodzajem akordeonu mamy akurat do czynienia, posiadać może on dwie klawiatury, tj. klawiaturę klawiszową lub guzikową dla prawej ręki oraz 1 bądź 2 klawiatury guzikowe przeznaczone dla ręki lewej. Nad klawiaturami zaś umieszczone są przełączniki rejestrowe, które wykorzystywane są przez muzyków do zmian barwy dźwięku. Powietrze tłoczone lub ssane za pomocą tzw. miecha doprowadza do drgań metalowe blaszki, nazywane stroikami, powodując tym samym wydobycie charakterystycznego dźwięku, który ma odpowiednią wysokość, barwę i głośność. Akordeon najczęściej jest wykorzystywany do grania muzyki tanecznej, ludowej, a także poważnej czy jazzowej. W miarę jak instrument ten zyskuje popularność pojawia się także w innych gatunkach muzycznych, zwłaszcza, że oprócz akordeonów klasycznych występują obecnie również tzw. akordeony cyfrowe, które cechuje znakomita czułość i dokładność reakcji. Do ich największych zalet zalicza się możliwość ustawiania dźwięków za pośrednictwem komputera PC. Akordeony bardzo często spotyka się też na weselach. Akordeon występuje najczęściej w partiach solowych, ale może być również wykorzystywany przez zespoły złożone z kilku akordeonów, gdzie świetnie sprawdzi się zwłaszcza akordeon basowy, ze wzmocnionym dźwiękiem, uzyskanym dzięki mikrofonom zamontowanym na stałe.

Jak wybrać akordeon?

Wbrew pozorom niełatwo jest odpowiednio dobrać akordeon. Warto wcześniej poznać historię i budowę tego instrumentu, a także zastanowić się, gdzie i przez kogo ma on być wykorzystywany. Akordeony występują w różnych wielkościach. Głównym parametrem wyboru akordeonu jest ilość basów. Małe akordeony mają ich 60, średnie 80 lub 96, a duże rozpoczynają się od 120 basów. Akordeon musi być dobrany tak, aby zapewnić komfort grającemu. Kupując akordeon koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na znak firmowy, logo i numer seryjny. Akordeon ma zwykle wyraźnie widoczny znak firmowy i niepowtarzalny numer akordeonu. Wszystkie te elementy świadczą o jakości instrumentu. Wybierając akordeon zawsze powinniśmy wiedzieć, dla kogo jest on przeznaczony. Od tego bowiem uzależniona jest jego waga i charakter. Instrument powinien być ściśle dobrany do wzrostu osoby grającej, a także jej wymagań i możliwości. Akordeon nie może być za duży ani zbyt ciężki. Chodzi o to, aby muzyk po założeniu akordeonu nie czuł się nim przytłoczony i zajęty głównie utrzymaniem równowagi. Jeśli gra się na akordeonie bardzo często, powinien on być w miarę lekki. Jeżeli z kolei akordeon ma być używany do grania na ważnych koncertach, powinien być estetyczny, w miarę duży, a tym samym też nieco cięższy. Wśród popularnych producentów akordeonów należy wymienić: Teeny, Serenelli, Corsar, Pirat, Commodore, Hohner Morino, E.Soprani, Roland, Weltmeister, Paoloni, Moreschi, Canto czy Walther. W Polsce większość akordeonów pochodzi z Niemiec i Rosji.

Cena nowego akordeonu dla początkujących to wydatek rzędu 800-1000 zł. Cena instrumentu profesjonalnego to często koszt nawet 5000 zł. Dobrej jakości akordeony za przystępną cenę można znaleźć np. na allegro (https://allegro.pl/kategoria/instrumenty-klawiszowe-i-midi-akordeony-12279). Do instrumentu warto też dokupić dodatki, takie jak paski do akordeonu, zapinka do miecha, zasilacz czy futerał.

artykuł zewnętrzny

Podziel się:


Pozostałe