Spór o tryb wprowadzania uchwał w radzie powiatu

  • 09.05.2019, 09:04
  • (jk)
Spór o tryb wprowadzania uchwał w radzie powiatu Fot. Jacek Kluczkowski radny Mirosław Górski / Przewodniczący Jerzy Śnieg
POWIAT. Radni Prawa i Sprawiedliwości uznali wprowadzanie nowych projektów uchwał do porządku obrad za niezgodne ze statutem. Jak podkreślano nie został spełniony wymóg przedstawienia radnym projektów na 7 dni przed sesją. -Może się tak zdarzyć, że któregoś dnia cały program sesji zostanie uchwalony w dniu, w którym się zbierzemy(...) Jeżeli taka ma być demokratyczna praktyka funkcjonowania samorządu to jestem tym zniesmaczony – stwierdził Mirosław Górski, radny PiS w radzie powiatu.

Podczas ostatniej sesji zarząd powiatu zaproponował, aby do porządku obrad wprowadzić cztery projekty, które dotyczyły między innymi zmian w budżecie oraz zwiększenia dotacji celowej dla gminy Ryjewo. Rada większością głosów dodała cztery nowe punkty do porządku obrad. Starosta Jerzy Godzik przekonywał, że taki tryb jest stosowany od wielu lat w nadzwyczajnych sytuacjach. Z kolei Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu, argumentował, że tylko jeden projekt był opiniowany przez komisję budżetową w dniu, w którym odbywała się sesja i projekt uzyskał pozytywną opinię. Z pozostałymi radni mogli zapoznać się natomiast wcześniej.

Zmiana porządku sytuacją ekstraordynaryjną

Mirosław Górski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu, stwierdził, że wątpliwości dotyczą strony formalnej.

-Zgodnie ze statutem naszego powiatu projekt uchwały powinien zostać przedstawiony radnym na 7 dni przed terminem sesji rady powiatu, a w tym przypadku, licząc od dnia pojawienia się projektów w naszych skrzynkach mailowych, z całą pewnością siedem dni nie upłynęło - powiedział Mirosław Górski, prosząc o wyjaśnienie.

Janusz Styk, radca prawny starostwa powiatowego, przekonywał, że w jego ocenie nie doszło do naruszenia prawa.

-Sytuacja zmiany porządku obrad jest sytuacją ekstraordynaryjną, która pozwala na zmianę porządku obrad „w każdą stronę”, o ile rada to zaakceptuje. Rada podjęła na początku sesji uchwałę o zgodzie na zmiany w porządku obrad – podkreślił Janusz Styk. (...)

 

Więcej w bieżącym numerze Kuriera Kwidzyńskiego z dnia 8 maja 2019 r.

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe