Balet na dużym ekranie

  • 13.05.2019, 07:54
  • (f)
Balet na dużym ekranie
KWIDZYN. Kwidzyńskie Centrum Kultury zaprasza na retransmisję baletu „Złoty Wiek” w wykonaniu artystów Teatru Bolszoj z Moskwy. Widowisko będzie można obejrzeć na kinowym ekranie, we środę – 15 maja o godz. 20.00. Bilety, w cenie 25 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy), można nabywać w kasie kwidzyńskiego kinoteatru.

„Złoty Wiek” („Золотой век”) to pierwszy balet Dmitrija Szostakowicza, genialnego rosyjskiego symfonika, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku. Jego dzieło, w latach trzydziestych XX wieku, było przedmiotem ostrej krytyki, aż w końcu cenzura doprowadziła do zdjęcia go z afisza. Autor chciał pokazać w krzywym zwierciadle dwa światy: komunistyczny i kapitalistyczny. „Złoty Wiek” w swej pierwotnej wersji był polityczną satyrą na zmiany zachodzące w ówczesnej Europie, w tym na rodzący się wtedy faszyzm. Cenzorom nie spodobały się jednak odniesienia do modnych wówczas tańców, które uznano za burżuazyjne. Balet, pełen dowcipnej muzyki zawierającej m.in. elementy zakazanego później przez komunistów jazzu, przywrócił scenie choreograf i dyrektor baletu Bolszoj Jurij Grigorowicz. Opracował na nowo libretto, akcję przeniósł w środowisko gangsterskie: Borys, przedstawiciel radzieckiej młodzieży, zakochuje się w tancerce Ricie, która na co dzień występuje w kabarecie „Złoty Wiek”.

Obsada: Nina Kapcowa, Rusłan Skworcow, Michaił Łobuchin, Jekaterina Krysanowa, soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 20 minut.

(f)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe