Pellet zamiast wiklinowych ścinek

  • 11.09.2019, 09:23
  • (jk)
Pellet zamiast wiklinowych ścinek Fot. archiwum Wymieniony zostanie piec w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Barcicach, w gminie Ryjewo
BARCICE Wymieniony zostanie piec w budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Barcicach, w gminie Ryjewo. Wykonawcą będzie firma Topinstal z Chodzieży. Do tej pory paliwem były ścinki z wierzby energetycznej, ale dostępność do tego rodzaju opału okazała się coraz bardziej ograniczona.

- Wykonawca nie widzi żadnego problemu z wymianą pieca. Do ogrzewania zostanie wykorzystany pellet. Coraz trudniej było kupić ścinki, które były stosowane w dotychczasowym piecu. Kilka lat temu nie było z tym problemu, ale obecnie firmy przerabiają biomasę od razu na pellet. Coraz mniej firm przygotowuje zarówno ścinki, jak i pellet, dlatego musieliśmy wymienić piec. Nowy piec będzie bardzo „elastycznym” rozwiązaniem, gdyż w okresach wczesnej jesieni czy późnej wiosny może pracować na ok. 30 proc. swojej mocy. Piec na ścinki nie miał takiej możliwości. W wymianie pieca widzimy więc także możliwość oszczędności związanej z kosztami ogrzewania budynku ośrodka. Poza tym moc pieca na ścinki nie była dostosowana do budynków. Nie chodzi o kubaturę, ale ich ocieplenie. Piec został zainstalowany przed dociepleniem budynku. Obecnie zapotrzebowanie na energię cieplną jest dużo mniejsze niż przed termomodernizacją - twierdzi Tomasz Pisarek z zarządu powiatu kwidzyńskiego.

Koszt wymiany pieca wyniesie ok. 200 tys. zł.


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Barcicach oferuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, praktycznie od jego urodzenia, aż do podjęcia nauki w szkole. Zajęcia prowadzone są indywidualnie w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. W ośrodku można uzyskać porady oraz konsultacje dotyczące pracy z dzieckiem. SOSW prowadzi też edukację przedszkolną dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat. W ramach placówki funkcjonuje szkoła podstawowa, która oferuje naukę dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem.

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe