Podpatrywali niemieckie rozwiązania

  • 04.11.2019, 07:10
  • (jk)
Podpatrywali niemieckie rozwiązania Zdjęcia: Anna Światkowska, Starostwo Powiatowe w Kwidzynie. Podczas pobytu w Osterholz przedstawiciele samorządu powiatu kwidzyńskiego wysłuchali wykładu na temat paliw przyszłości, w tym wodoru, które mająbyć wykorzystywane w niemeickim powiecie.
Przedstawiciele samorządu powiatu kwidzyńskiego, w tym zarząd oraz grupa radnych, odwiedzili niemiecki powiat Osterholz. Współpraca partnerska obu powiatów trwa już prawie 14 lat. Dotyczy niemal wszystkich obszarów funkcjonowania samorządów. Prowadzona jest także pomiędzy szkołami, organizacjami pozarządowi, a także grupami pasjonatów.

- Jak zawsze zostaliśmy miło przyjęci. Był cały zarząd, gdyż są w nim osoby nowe, które nie wyjeżdżały jeszcze do powiatu Osterholz oraz dziewięciu radnych, a także Anna Świątkowska z Wydziału Rozwoju Powiatu i Polityki Społecznej. Przez cały pobyt towarzyszył nam Bernd Lütjen, starosta Osterholz. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Wprawdzie w naszym powiecie realizujemy podobne zadania, ale występują pewne różnice w sposobach ich realizacji czy też organizacji. Inny sposób zarządzania kryzysowego jest w Niemczech. System jest bardziej rozbudowany. Na jego funkcjonowanie przeznaczane są znacznie większe środki niż u nas, a to oznacza większe możliwości. Ciekawostką jest fakt, że pogotowie ratunkowe funkcjonuje w ramach Niemieckiego Czerwonego Krzyża i oparte jest na wolontariacie. To budzi podziw i uznanie, że tak można działać. Wysłuchaliśmy także ciekawego wykładu na temat przyszłości dotyczącej paliwa. Paliwem przyszłości ma być wodór. To był bardzo udany wyjazd – podkreśla Jerzy Godzik, starosta kwidzyński.

Powiat Osterholz liczy ok.114 tysięcy mieszkańców. Jego stolicą jest miasto Osterholz-Scharmbeck. Status powiatu posiada od 1885 roku. Wówczas powiat utworzyły dwa miasta Osterholz i Lilienthal. Oprócz dwóch miast powiat tworzą gminy Hambergen, Grasberg, Ritterhude, Schwanewede i Worpswede. Południowa część powiatu wchodzi w skład bremeńskiego obszaru metropolitalnego. Na północy znajdują się tzw. Diabelskie Bagna. To jeden z największych obszarów bagiennych w Niemczech i zarazem wielka atrakcja turystyczna. Przeważająca większość mieszkańców powiatu Osterholz jest zatrudniona w przemyśle. W rolnictwie pracuje zaledwie 2 proc. mieszkańców. Największe firmy w powiecie to Faun Umwelttechnik, Armour Mobile Security-Germany, Landmann-Peiga, Nabertherm oraz Möbelhaus Käthe Meyerhoff.

(jk)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe