Wywieś biało-czerwoną! Święto flagi narodowej

  • 01.05.2020, 12:43
  • opr. IL
Wywieś biało-czerwoną! Święto flagi narodowej
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polski. Święto obchodzone jest na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r. W latach Polski Ludowej właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe. Czyniono to aby nie były eksponowane dnia następnego, czyli podczas Święta Konstytucji 3 Maja, zniesionego ówcześnie przez władze komunistyczne.

Z dumą i honorem wywieśmy w ten dzień na naszych domach i ulicach biało-czerwone flagi. Dzięki poświęceniu, pracy i walce niezliczonej ilości naszych narodowych bohaterów, możemy dziś żyć w Wolnej i Niepodległej Ojczyźnie. Możemy być dumni i radośni z tego.

*Flaga Polski (Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej) – jeden z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej i proporcji 5:8, umieszczony na maszcie. Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy, za flagę Polski uważany jest także wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa stanowi, że barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

Od 2004 roku 2 maja jest w Polsce oficjalnie obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

*Znaczenie heraldyczne barw polskiej flagi

Barwy flagi złożone z dwóch poziomych pasów: białego oraz czerwonego są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego, który stanowi orzeł biały na czerwonym polu. Zgodnie z zasadami heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej. Kolory te według symboliki używanej w heraldyce mają następujące znaczenie:

  • Koloru białego używa się w heraldyce jako reprezentację srebra. Oznacza on także wodę, a w zakresie wartości duchowych czystość i niepokalanie.
  • Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, a z cnót oznacza odwagę i waleczność

 

*(źródło:wikipedia)

 

 

opr. IL

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe