Najpierw testy, a później kwarantanna. Nowi mieszkańcy trafiają do DPS

  • 26.05.2020, 21:15
  • JK
Najpierw testy, a później kwarantanna. Nowi mieszkańcy trafiają do DPS JK
Pojedyncze osoby, które tego wymagają, są już kierowane do domów pomocy społecznej. Każda taka osoba musi jednak zostać poddana testowi na obecność koronawirusa. Nawet jeśli test będzie negatywny będzie musiała przejść kwarantannę.

Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie, twierdzi, że zdarzają się sytuacje, w których nie można czekać na zakończenie izolacji domów pomocy społecznej i już teraz niektóre osoby muszą znaleźć w nich opiekę.

- Mieliśmy osobę bezdomną, która ze schroniska trafiła do szpitala. Po zakończeniu leczenia, z uwagi na stan zdrowia, schronisko nie mogło jej przyjąć z powrotem, dlatego zaistniała pilna potrzeba umieszczenia jej w domu pomocy społecznej. W szpitalu wykonane zostały testy i były one negatywne, dlatego można było rozpocząć procedurę przyjmowania do domu pomocy. Zdarzają się też sytuacje, w których rodziny sobie nie radzą z osobami wymagającymi opieki i mają już skierowanie do domu. Jeżeli wynik jest negatywny osoba taka jest kierowana do domu pomocy społecznej, ale trafia do osobnego pokoju, w którym musi odbyć kwarantannę trwającą dwa tygodnie. Dwa nasze domy, w Kwidzynie i Ryjewie, mają przygotowane takie pokoje. W czasie kwarantanny wykonany zostaje kolejny test. Jeżeli wynik będzie negatywny, to osoba taka będzie mogła zakończyć izolację i trafić już do sali ogólnej – twierdzi Renata Majda.

Z powodu kwarantanny przyjmowanie nowych mieszkańców odbywa się raz na dwa tygodnie, pod warunkiem, że w domach pomocy są miejsca.

- W Domu Pomocy Społecznej w Ryjewie było tylko jedno miejsce, natomiast w Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie jest kilka miejsc i powoli są przyjmowani nowi mieszkańcy. Oczywiście są także rodziny, które nie chcą umieszczać swoich bliskich w domach pomocy w okresie pandemii. Twierdzą, że sobie poradzą, dlatego obecnie przyjmowane są tylko osoby, które muszą skorzystać z opieki domów. Do Domu Pomocy Społecznej w Kwidzynie trafiły już dwie nowe osoby – mówi Renata Majda.

Mieszkańcy domów pomocy społecznej już ponad dwa miesiące przebywają w izolacji. Nadal obowiązuje zakaz odwiedzin, a także wyjść mieszkańców poza teren domu.

(jk)

JK

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe