Radni SLD chcą podwyżki dla pracowników oświaty

  • 01.07.2020, 22:56
  • Źródło: Kurier Kwidzyński
Radni SLD chcą podwyżki dla pracowników oświaty Foto: archiwum
Koronawirus pokrzyżował plany w zakresie podwyżek dla pracowników oświaty.

Kolejny rok radni SLD zasiadający w radzie powiatu zwrócili się z interpelacją o przyznanie podwyżek najniżej zarabiającym pracownikom administracji i obsługi w jednostkach budżetowych, dla których organem prowadzącym jest powiat. Władze powiatu zaplanowały w tym roku podwyżkę, ale plany pokrzyżowała pandemia. Dochody powiatu z powodu koronawirusa zostały mocno obniżone.

- Pracownicy administracji placówkach oświatowych, mający w większości wyższe wykształcenie, zarabiają na ogół netto najniższą pensję krajową. To samo dotyczy pań woźnych, sprzątaczek i innych pracowników. Potrzebę regularnego podnoszenia zarobków pracownikom administracji i obsługi radni powiatowi Klubu Radnych SLD zgłaszają co roku podczas debaty absolutoryjnej. Mamy nadzieję, że zarząd zdoła znaleźć w tegorocznym budżecie środki, które przeznaczy na przyznanie podwyżek pensji dla osób najniżej zarabiających. Nawet niewielkie kwoty będą dla nich ważnym uzupełnieniem domowych finansów, tym bardziej, że ceny artykułów żywnościowych i różne opłaty ciągle rosną, a zaczynający się kryzys gospodarczy z powodu pandemii koronawirusa będzie dotkliwy przede wszystkim dla osób najniżej zarabiających – uważa Antoni Barganowski, przewodniczący klubu radnych SLD w radzie powiatu kwidzyńskiego.

Starosta Jerzy Godzik, twierdzi, że podwyżka została w tym roku zaplanowana, ale pandemia spowodowała obniżenie dochodów.

- Budżet powiatu na 2020 rok przewiduje w powiatowych jednostkach budżetowych wzrost wynagrodzenia pracowników administracji i obsługi w nich zatrudnionych średnio o 6%. Uruchomienie zabezpieczonych w budżecie powiatu środków może nastąpić po analizie dochodów powiatu za pierwsze półrocze bieżącego roku z uwagi na zwolnienia podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, wynikające z ustawy z 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i jej kolejnych zmian. Przekazana rata udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych za miesiąc marzec bieżącego roku zmniejszyła się o 40% w stosunku do roku ubiegłego. Decyzje dotyczące indywidualnych podwyżek wynagrodzenia będą podejmowane przez dyrektorów i kierowników jednostek w ramach ich uprawnień - wyjaśnia Jerzy Godzik, odpowiadając na interpelację radnych SLD.

Starosta podkreśla też, że w kwocie subwencji oświatowej na 2020 rok uwzględnione zostało jedynie podwyższenie o 6% wynagrodzeń dla nauczycieli.

 

Źródło: Kurier Kwidzyński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
@@@
@@@ 06.07.2020, 10:50
A może by się tak wpierw wytłumaczyli z likwidacji kwidzyńskich szkół zawodowych z bogatą tradycją i poszukiwanych kierunkach nauczania?

Pozostałe