Zaduszki Jazzowe 2021 w Kwidzyńskim Centrum Kultury

  • 02.11.2021, 09:59
  • Źródło: KCK Kwidzyn
Zaduszki Jazzowe 2021 w Kwidzyńskim Centrum Kultury
KCK po raz trzeci organizuje Kwidzyńskie Zaduszki Jazzowe. Dwa poprzednie cykle koncertów jazzowych, spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem przez mieszkańców miasta stąd pomysł kontynuowania cyklu w latach kolejnych. Całość jest projektem Fundacji Phasma Music”International Music Festival”, w którego skład wchodzą między innymi: Zaduszki Jazzowe oraz Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.
W ramach koncertów jazzowych przez dwa dni, kwidzyński teatr zamienia się w scenę dla jazzu na najwyższym poziomie.  Do tej pory kwidzyńską scenę muzyczną uświetniły tacy muzycy jak: Leszek Możdżer, Artur Dutkiewicz czy Włodek Pawlik.
 
Pomysłodawczynią i realizatorką kwidzyńskich Zaduszek Jazzowych jest dr. Iwona Glinka, z zamiłowania, pasji i wykształcenia doskonała flecistka, pedagog i muzykolog. Jako solistka, kameralistka (m.in. członkini prestiżowego Hellenic Contemporary Music Ensemble Theodora Antoniou) oraz muzyk orkiestrowy (pierwsza flecistka w Ateńskiej Orkiestrze Symfonicznej) Iwona Glinka występowała w Grecji - gdzie mieszka od roku 1995 - oraz na obu kontynentach amerykańskich, w Europie oraz Azji.
W 2016 roku założyła Phasma-Music Ensemble, gdzie pełni funkcję dyrektora artystycznego, występując również na wielu koncertach jako członek zespołu. Wzbudziła żywe zainteresowanie współczesną muzyką, co zaowocowało ponad 100 premierami światowymi kompozytorów z Australii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Grecji, Niemiec, Polski i USA, z czego ponad 100 komponowała dla niej.
 
Zaduszki Jazzowe – cykl koncertów jazzowych, organizowany w wielu miastach Polski w listopadzie w okresie zadusznym. Najstarszym cyklem koncertów są Zaduszki Jazzowe w Krakowie, mające już swoją ponad półwieczną tradycję. W 1954 roku jazzmani po raz pierwszy spotkali się 1 listopada w sali gimnastycznej krakowskiej szkoły podstawowej przy ul. Królowej Jadwigi. Był to jedyny wolny dzień, kiedy mogli się spotkać i zagrać razem jam session. Pojawił się Tyrmand, który rozpoczął grając na fujarce Swanee River, potem grali Melomani, Komeda, Kurylewicz, Witold Sobociński i inni muzycy z Warszawy, Poznania i Śląska. W następnych latach w okresie Zaduszek znani jazzmani z całej Polski przyjeżdżali do Krakowa i wspólnie grali, często w prywatnych mieszkaniach. Krzysztof Komeda, Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Jan Ptaszyn Wróblewski przyciągali wielu wielbicieli jazzu na jam session.
Od roku 1956 przygotowywaniem kolejnych Zaduszek zajmował się Jazz-Klub "Helikon". Rozwinęły się one pod jego patronatem na większą skalę. Koncerty odbywały się m.in. w Filharmonii a także w Piwnicy pod Baranami.
Długoletnią tradycję mają Zaduszki w Siedlcach (od 1957 r.), w Poznaniu (od 2002 r.), w Bydgoszczy (od 1961 r.), Wrocławiu, Ełku, w Opolu (od 1994 r.). 
Pomorskie Zaduszki Jazzowe odbywają się od 1998 r. w wielu miejscach w Gdyni i Gdańsku z udziałem pomorskich muzyków jazzowych. Mniejsze miejscowości też regularnie organizują Zaduszki Jazzowe.
 
  40 zł normalny/20 zł ulgowy (za każdy dzień) do nabycia w kasie teatru oraz online 
 
 
W ramach trzecich Kwidzyńskich Zaduszek Jazzowych wystąpią:
 
Wtorek, 2.11.2021, godz. 19:00
QUINTET QUEDIN
Szymon Kiziński – gitara basowa / kontrabas
Łukasz Kira – instrumenty klawiszowe
Bartosz Szymański – klarnet / saksofon sopranowy
Marcin Otłowski – saksofon tenorowy /altowy
Piotr Majka – perkusja
 
ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI KWINTET
Zbigniew Namysłowski – saksofon
Jacek Namysłowski – puzon
Sławomir Jaskułke – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja
 
Środa, 3.11.2021, godz. 19:00
ZESPÓŁ WOKALNY 
ART VOICE
Blanche Altass, Milena Frej, Zosia Świechowicz,
Zuza Adamczyk, Radek Grosz, Mateusz Świokło
 
MARCIN SAWICKI SEXTET
Marcin Sawicki - instrumenty klawiszowe 
Mateusz Krawczyk  – perkusja
Antoni Olszewski  – bas/kontrabas
Maciej Olesiński  – gitara 
Kajetan Sobieraj  – trąbka
Alan Balcerowski  – saksofon
 
SELECT STRINGS QUARTET
Viorica Agafița - skrzypce I
Vasile Prepeliță - skrzypce II
Mihail Agafița - gitara (manager)
Efim Pînzar – kontrabas
Źródło: KCK Kwidzyn

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe