piątek, 7 października 2022 04:00
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ "TRZEŹWOŚĆ" NA TERENIE POWIATU KWIDZYŃSKIEGO

Wyeliminowanie z ruchu drogowego siedmiu kierujących będących pod wpływem alkoholu – to efekt akcji „Trzeźwość”, przeprowadzonej podczas minionego weekendu przez kwidzyńskich policjantów ruchu drogowego. Celem tych działań było wyeliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących, a także poprawa bezpieczeństwa na drogach powiatu kwidzyńskiego.
  • Źródło: KPP Kwidzyn
PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ "TRZEŹWOŚĆ" NA TERENIE POWIATU KWIDZYŃSKIEGO

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Kwidzynie przeprowadzili kontrole kierowców w ramach wojewódzkich działań prewencyjno – kontrolnych „Trzeźwość”. Punkty kontrolne zorganizowano na ulicy Malborskiej, Miłosnej, Hallera i Piastowskiej a także na terenie gminy Kwidzyn, Sadlinki, Ryjewo i Gardeja.

Od piątku funkcjonariusze kwidzyńskiej jednostki zatrzymali siedmiu kierowców, którzy kierowali samochodami i motorowerami będąc pod wpływem alkoholu.

Pierwszy z zatrzymanych kierujących został skontrolowany w piątek po godzinie 23.00 na ul. Broniewskiego w Kwidzynie. Alkomat wykazał, że 69-latek, który kierował oplem, był pod wpływem 2 promili alkoholu.

W sobotę rano na ul.Hallera policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego 57-latka, który kierował oplem i miał w organizmie 1 promil.

Po godzinie 18.00 na ul.Zamkowej w Prabutach został zatrzymany 45-letni kierujący oplem, u którego policjanci potwierdzili alkomatem prawie 3 promile alkoholu w organizmie.

Tuż przed godziną 21.00 w Korzeniewie na ul. Kwidzyńskiej policjanci zatrzymali 40-latka z Kwidzyna, który kierował peugeotem. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie 1,1 promila.

W niedzielę o godzinie 20.00 w ręce policjantów trafił 32-latek z gm.Ryjewo, który kierując motorowerem złamał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, alkomat wykazał u niego 2,7 promila alkoholu.

W Prabutach po godzinie 21.00 skontrolowany został kolejny kierowca jednośladu. 38-latek miał w organizmie 1,9 promila.

Dzisiejszej nocy na ulicy Kopernika w Kwidzynie patrol zatrzymał do kontroli kierowcę renault. 45-latek kierował autem mając w organizmie  1,7 promila.

Przypominamy, że celem akcji „Trzeźwość” jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego poprzez eliminowanie z dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu.
Zgodnie z obowiązującym prawem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym sprawcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów i grzywna. W przypadku wykroczenia jest to kara aresztu albo grzywny.

Pojęcie stanu nietrzeźwości i stanu wskazującego na spożycie alkoholu w polskim prawie karnym:

Definicje stanu nietrzeźwości zawiera art. 115 § 16 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem zachodzi on, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • zawartość alkoholu w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W prawie karnym poza stanem nietrzeźwości wyróżnia się stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, w którym:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm sześciennym wydychanego powietrza.

Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu kwidzyn1.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama
POGODA
bezchmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Kwidzyń

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama